Papież może pojechać na Kubę i do Meksyku

Rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi pośrednio potwierdził, że wiosną przyszłego roku możliwa jest pielgrzymka Benedykta XVI do Meksyku oraz na Kubę. Jak informuje portal vaticaninsider – miała by ona zapewne miejsce na wiosnę przyszłego roku. Jeszcze w tym miesiącu Benedykt XVI zostanie najprawdopodobniej oficjalnie zaproszony do odwiedzenia instytucji europejskich a także Libanu.

Jednocześnie zaznaczono, że planów tych nie potwierdziły jeszcze oficjalnie ani przez Stolicę Apostolską, ani też przez zainteresowane episkopaty.

Występując dziś rano ks. Lombardi stwierdził: „W minionych dniach nuncjuszom w Meksyku i na Kubie powierzono zadanie poinformowania najwyższych władz kościelnych i cywilnych obydwu krajów, że papież studiuje konkretny projekt udania się z wizytą do obydwu krajów, w odpowiedzi na otrzymane zaproszenia”.

Vaticaninsider dodaje, że wizyta miała by mieć miejsce na wiosnę, a oficjalne jej ogłoszenie może nastąpić w najbliższych tygodniach. Jak informowała agencja KNA, zapewne Ojciec Święty może uczyni to osobiście 12 grudnia, kiedy w bazylice watykańskiej będzie przewodniczył Mszy św. z okazji dwustulecia niepodległości krajów Ameryki Łacińskiej.

Rzecznik Watykanu zaznaczył, że Meksykańczycy już od dawna oczekując na papieską wizytę i z radością odpowie na ich zaproszenie, a motywem jest także fakt, że Meksyk jest najludniejszym krajem Ameryki Łacińskiej języka hiszpańskiego.

Jeśli natomiast chodzi o Kubę – w przyszłym roku upłynie 400 rocznica odkrycia obrazu Matki Bożej Miłosierdzia del Cobre. W programie pielgrzymki będzie niewiele etapów, choć Ojciec Święty odwiedzi miejsca o wielkim znaczeniu historycznym i duszpasterskim. Z całą pewnością nie uda się on do stolicy – Miasta Meksyk, której ze względu na wysokość (2240 m n.p.m.) Benedykt XVI nie powinien odwiedzać.

Ks. Lombardi przypomniał zarazem, że Ameryka Łacińska po konferencji CELAM w Aparecidzie zaangażowała się w wielką kontynentalną misję ewangelizacji. Papieska pielgrzymka będzie też dobrą okazją, by zachęcić cały Kościół w wypełnianiu tego zadania, także w ramach przygotowania do Roku Wiary.

Na razie wiadomo, że 2 i 3 czerwca przyszłego roku Benedykt XVI będzie w Mediolanie w związku ze Światowym Spotkaniem Rodzin.

Jan Paweł II odwiedził Meksyk pięciokrotnie: w 1979, w 1990, 1993, 1999 i 2002 r. Natomiast na Kubie był w 1998 r.

Jeszcze w tym miesiącu Benedykt XVI zostanie najprawdopodobniej oficjalnie zaproszony do odwiedzenia instytucji europejskich a także Libanu – twierdzi szwajcarska agencja Apic. Okazją ma być planowana na najbliższą sobotę papieska audiencja dla przewodniczącego Rady Europejskiej, Hermana Van Rompuya oraz na 28 listopada audiencja dla premiera Libanu, Najiba Mikatila.

Audiencja prywatna 12 listopada dla Hermana Van Rompuya będzie pierwszą okazją do bezpośredniego spotkania tego polityka, pełniącego swój urząd od 1 stycznia 2010 r. z Benedyktem XVI. Wcześniej Ojciec Święty spotkał się już z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, Jerzym Buzkiem oraz przewodniczącym Komisji Europejskiej, José Manuelem Barroso. Obserwatorzy oczekują, że podczas audiencji Van Rompuy zaprosi papieża do odwiedzenia instytucji europejskich w Brukseli bądź Strasburgu.

Natomiast podczas planowanej na 28 listopada audiencji dla premiera Libanu, Najiba Mikatila można zdaniem agencji Apic oczekiwać ogłoszenia pielgrzymki Benedykta XVI do Libanu. Ojciec Święty miałby tam przekazać posynodalną adhortację apostolską, podsumowującą Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu, obradujące w dniach 10-24 października 2010 r. w Watykanie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama