Na Lateranie

W Kościele wspominamy dziś (9 listopada) rocznicę poświęcenia bazyliki laterańskiej.

Bazylika św. Jana na Lateranie odegrała doniosłą rolę w historii chrześcijaństwa i dlatego Kościół obchodzi specjalny dzień, przypominający moment jej poświęcenia. Bazylika ta jest jedną z czterech Bazylik Większych Rzymu. Nazwa tego miejsca pochodzi od nazwiska starożytnych posiadaczy tych ziem.

Gdy w 313 r. wydano edykt pozwalający na oficjalne wyznawanie wiary chrześcijańskiej, cesarz kazał wybudować tutaj okazałą świątynię pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Stała się ona pierwszą katedrą Rzymu, a przylegający do niej pałac - siedzibą papieży. Jej poświęcenie miało miejsce 9 listopada 324 r. W ciągu kilku wieków panowało tu 161 papieży i odbyło się pięć soborów powszechnych - podkreśla ks. Jan Sikorski.




Każdy nowo wybrany biskup Rzymu udaje się do Bazylika św. Jana na Lateranie w uroczystej procesji. Nad wejściem do świątyni znajduje się łaciński napis, który najlepiej oddaje wagę i rolę tego miejsca: Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata.

Bazylika laterańska, jako katedra papieża, jest parafią wszystkich wierzących, dlatego cały Kościół obchodzi dziś jej święto.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg