Godność to myśl przewodnia szóstej edycji Dni Jana Pawła II, które rozpoczną się w poniedziałek w Małopolsce. W programie znalazły się sesje naukowe, dyskusje, wystawy i koncerty.
Dni, organizowane przez małopolskie uczelnie od 2006 r., służą popularyzacji nauczania Jana Pawła II. Tegoroczne wydarzenia koordynuje Politechnika Krakowska.
"Naszymi gośćmi będą współpracownicy Jana Pawła II - arcybiskup Piero Marini i kardynał Stanisław Dziwisz, którzy we wtorek wezmą udział w sesji naukowej poświęconej godności. Reżyser Barbara Lorynowicz zaprezentuje film +Rok papieża+" - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Politechniki Krakowskiej Małgorzata Syrda - Śliwa.
Sesje naukowe i dyskusje odbędą się także na innych uczelniach. Na Uniwersytecie Ekonomicznym zaplanowano dyskusję o "Biznesowym obliczu godności", na Akademii Wychowania Fizycznego - o godności w kulturze fizycznej, a na Uniwersytecie Rolniczym - warsztaty "Żyj godnie". Uniwersytet Jana Pawła II wspólnie z Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II przygotowały sympozjum poświęcone beatyfikacji papieża z udziałem m.in. postulatora procesu beatyfikacyjnego ks. prałata Sławomira Odera.
Tegoroczne Dni Jana Pawła II będą okazją do spotkania z szefową Polskiej Akcji Humanitarnej Janiną Ochojską oraz z dziennikarką Katarzyną Kolendą - Zaleską, która wielokrotnie relacjonowała papieskie pielgrzymki.Przyjaciółka Karola Wojtyły, Halina Kwiatkowska na scenie PWST przedstawi monodram "Wielki kolega Jan Paweł II".
W organizację dni włączyły się, jak co roku, Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe w Tarnowie, Nowym Sączu, Nowym Targu i Oświęcimiu. W ich murach odbędą się debaty, konferencja naukowa i koncerty.Niemal wszystkie wydarzenia mają charakter otwarty.
Dni zakończy w środę wręczenie nagród w konkursach literackim i fotograficznym, których tematem była godność, oraz wieczorne czuwanie modlitewne w Bazylice św. Floriana w Krakowie.
VI. edycję Dni Jana Pawła II objęli honorowym patronatem: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, kard. Franciszek Macharski, prezydent miasta, wojewoda i marszałek województwa.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.