Z rana przed modlitwą Anioł Pański, Papież przyjął w Auli Pawła VI ponad 200 rodzin dzieci, które otrzymują pomoc w Ambulatorium św. Marty.
Po odmówieniu południowej modlitwy Franciszek odniósł się do aktualnej sytuacji międzynarodowej. Zwłaszcza zwrócił uwagę na Ukrainę, Palestynę i Izrael. Papież wyraził nadzieję, aby zbliżające się Boże Narodzenie umocniło „nasze zaangażowanie na rzecz pokoju”. Mocno podkreślił ostatnie tragiczne wydarzenia w Strefie Gazy, zwłaszcza wczorajszy atak na katolicką parafię.
Złożenie apelacji od wyroku zapowiedzieli adwokaci kard. Giovanniego Angelo Becciu, skazanego wczoraj w pierwszej instancji na pięć i pół roku więzienia na zakończenie procesu w sprawie nieprawidłowości finansowych.
Do pomagania innym znaleźć drogę na spotkanie Jezusa wezwał papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.
Do pomagania innym w znalezieniu drogi na spotkanie Jezusa wezwał papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę Anioł Pański. Odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.
Kończący dziś 87 lat Franciszek jest trzecim najstarszym papieżem w ciągu ostatnich 700 lat historii Kościoła. Palma pierwszeństwa należy do Leona XIII, który zmarł w 1903 roku w wieku 93 lat. Drugi w kolejności jest Klemens XII, który zmarł w 1740 roku, dwa miesiące przed ukończeniem 88 lat.
„Od najdawniejszych czasów człowiek przekształcał opowieści i modlitwy w formę śpiewaną” – wskazał Papież, przyjmując dziś artystów, którzy wieczorem występują na XXXI Koncercie Bożonarodzeniowym w Watykanie. Franciszek podkreślał wartość teologiczną oraz kulturową tradycji kolęd. Równocześnie mówił o wartości żywej różnorodności.
Żywa szopka, którą przed 800 laty wymyślił św. Franciszek to nie wydarzenie folklorystyczne. On chciał w ten sposób wzbudzić w swych braciach zdumienie wobec tajemnicy Bożego Narodzenia. Przypomniał o tym Papież przyjmując w Watykanie 2,5 tys. osób, które biorą udział w żywej szopce przed Bazyliką Matki Bożej Większej.
Watykańska Fabryka św. Piotra rozpisała konkurs na cykl malarski przedstawiający 14 stacji Drogi Krzyżowej. Zwycięskie obrazy będą eksponowane w Bazylice Watykańskiej na wystawie czasowej, poczynając od 18 lutego 2026. Konkurs adresowany jest do pełnoletnich artystów z całego świata.
Tylko miłość do Boga i bliźniego może sprawić, że świat odnajdzie światło i pokój, których tak bardzo potrzebuje – stwierdził Papież na przedświątecznej audiencji dla dzieci i młodzieży z włoskiej Akcji Katolickiej.
Papież Franciszek zatwierdził wczoraj dekret uznający cud za wstawiennictwem Anny od Jezusa. Ta hiszpańska karmelitanka bosa była bliską współpracowniczką św. Teresy z Avili. Jest w jej życiorysie także wątek polski: to Anna od Jezusa wysłała do Polski siostry, które założyły w Krakowie pierwszy Karmel w Polsce.
Spełniacie dzieło ewangelizacji oraz apostolatu, i to „za pomocą faktów, dając przykład, poprzez głoszenie mające smak konkretności.
„Droga ekonomicznej reformy” nie sięgnęła kresu, co więcej „dopiero się zaczęła” – tak o sytuacji Watykanu pisze Franciszek do Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej.
„Kościół nigdy nie zmęczy się przypominaniem z mocą, że «ci, którzy w swoim życiu kroczą po tej drodze zła, jak mafiosi, nie znajdują się w jedności z Bogiem: są ekskomunikowani!» (Homilia na Mszy w Sibari, 21 czerwca 2014 r.)” – pisze Franciszek w liście do uczestników sympozjum o bł. Giuseppie Puglisim.
Papież zachęcił wszystkie zaangażowane strony do wznowienia negocjacji i dostarczenia pomocy humanitarnej mieszkańcom Gazy.
42 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., na terenie Polski komunistyczne władze wprowadziły stan wojenny.
Papież Franciszek przygotował już miejsce, gdzie znajdzie się jego grób. „Chcę być pochowany w Bazylice Matki Bożej Większej” – powiedział w wywiadzie dla meksykańskiej dziennikarki Valentiny Alazraki. Przypomniał, że jest bardzo przywiązany do tej głównej maryjnej świątyni w Wiecznym Mieście.
Papież Franciszek zapowiedział podróż do Belgii w przyszłym roku i ujawnił, że dwie inne podróże są rozważane: do Polinezji i do Argentyny. "Zobaczymy, co będzie" - powiedział w wywiadzie dla meksykańskiej telewizji tuż przed swoimi 87. urodzinami w niedzielę.
„Poczujmy się wszyscy powołani, jako ochrzczeni do dawania świadectwa i głoszenia Jezusa” - zaapelował Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież zakończył cykl poświęcony gorliwości apostolskiej.
Papież Franciszek wyjawił we wtorek w wywiadzie dla meksykańskiej telewizji, że "przygotował swój grób w bazylice Matki Bożej Większej" w Rzymie ze względu na wielką cześć, jaką oddaje znajdującej się tam ikonie Matki Bożej Salus Populi Romani. Słowa papieża przytoczyła autorka wywiadu, watykanistka Valentina Alazraki.