94. Pielgrzymka zagraniczna Jana Pawła II - Ukraina 23-27.06.2001 r.
Od samego rana ulice prowadzące z centrum Lwowa w kierunku położonego na obrzeżach miasta hipodromu wypełniały się grupami mieszkanców. Niektórzy przyszli tu specjalnie, trzymając w rękach chorągiewki w kolorach papieskich bądź narodowych, ukraińskich. Inni wychodzili prosto z położonych tu zakładów pracy, czego najlepszym dowodem były robocze ubrania.
W tym samym czasie na podmiejskim hipodromie zapełniały się sektory. Tysiące pielgrzymów z całej zachodniej Ukrainy i z Polski od wczesnych godzin porannych modliło sie i czekało na Papieża. Ku zaskoczeniu pragnących pozdrowić Jana PawłaII mieszkańców Lwowa najpierw zamkniętymi ulicami przejechał pusty papamobile, a dopiero po kwadransie pojawiła się kolumna policyjnych motocykli eskortująca czarnego mercedesa wiozącego Papieża.
Jednak na hipodromie Jan Paweł II przesiadł się do papapmobile i przejechał między sektorami, gdzie witała go burza oklasków i falujące nad głowami flagi biało-żólte, polskie i ukraińskie. Polacy przywieźli transparenty, które albo mówią o miejcu skąd przybyli (widoczne były np. transparenty z pozdrowieniami od mieszkańców Wilamowic, Krakowa i Wadowic) lub z hasłami "Jesteś naszą nadzieją!", "Błogosław mieszkańcom Lwowa", "Ukraina kocha Ojca Świętego". Na hipodromie zgromadziło ok. 300 tys. osób. Wśród wielobarwnego tłumu widać zarówno umęczone staruszki z najodleglejszych okolic Ukrainy czy Rosji, jak i rozśpiewanych pielgrzymów z Polski czy Słowacji.
"Przywiozłem tu ze sobą dokładnie połowę wiernych z mojej diecezji" - mówił bp Marcjan Trofimiak z Łucka na Wołyniu. Są także niemal wszyscy mieszkający jeszcze we Lwowie Polacy i delegacje z każdej porafii archidiecezji lwowskiej. Ojciec Święty przewodnicząc liturgii w obrządku łacińskim używał głównie języka polskiego, ale niektóre fragmenty przetłumaczył także na język ukraiński, modlitwę eucharystyczną przeczytał po łacinie, zaś w modlitwie wiernych zabrzmiały niemal wszystkie języki krajów reprezentowanych przez przybyłych tu pielgrzymów: polski, ukraiński, słowacki i rumuński. Słysząc język polski zachodni dziennikarze zapytali rzecznika Watykanu o odczucia Papieża "kiedy znalazł się bliżej Polski".
Navarro-Valls odpowiedział, że "Papież myśli niezależnie od granic" i "nie ma znaczenia, że jesteśmy w tej chwili bliżej Polski. Jan Paweł II jest Polakiem, ale Papieżem jest dla wszystkich niezależnie od narodowości" - powiedział. Pytany dlaczego dzisiejsza Msza św. jest odprawiana w większości po polsku rzecznik odpowiedział, że przyczyną jest obecność wielkiej rzeszy pielgrzymów z Polski. Zanim Papież dokonał beatyfikacji nowych błogosławionych, abp Józefa Bilczewskiego i o. Józefa Gorazdowskiego, obecny metropolita lwowski, kard. Marian Jaworski, mówił po polsku i ukraińsku, że nie byłoby Kościoła katolickiego na Ukrainie, gdyby nie Papież.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.