94. Pielgrzymka zagraniczna Jana Pawła II - Ukraina 23-27.06.2001 r.
"To najważniejszy dzień w historii Ukrainy, to dzień, na który Ukraina czekała od dawna" - tak można streścić pierwsze słowa jakie towarzyszyły powitaniu Jana Pawła II na lotnisku Boryspol w Kijowie. Prezydent Leonid Kuczma nie ukrywał, że papieska wizyta to wielkie wydarzenie zarówno o znaczeniu historycznym dla samej Ukrainy, jak i w wymiarze duchowym, dla mieszkających tu chrześcijan.
Nic więc dziwnego, że Papieża powitały okrzyki "Ukraina Cię kocha!".
Wśród osób witających Ojca Świętego nie zabrakło przedstawicieli władz Ukrainy ani katolickich hierarchów. Jeszcze na schodach samolotu Papież przywitał się z nuncjuszem apostolskim Nikolą Eteroviciem, a następnie z prezydentem Ukrainy Leonidem Kuczmą i zwierzchnikami Kościoła katolickiego: greckokatolickim arcybiskupem większym Lwowa , kardynałem Lubomyrem Huzarem oraz zwierzchnikiem ukraińskich rzymskich katolików kardynałem Marianem Jaworskim.
Zabrakło natomiast przedstawicieli prawosławia, nie tylko "moskiewskiego" (zajętych organizowaniem w tym czasie protestu przeciw wizycie Jana Pawła II w Ławrze Peczerskiej), ale także dwóch niezależnych od Moskwy Cerkwi, które popierają wizytę Ojca Świętego. Na samym początku stało się zadość tradycji ucałowania ziemi, którą podały na tacy ubrane w ludowe stroje ukraińskie dzieci.
Jan Paweł II jest pierwszą głową Kościoła katolickiego, która gości na Ukrainie z oficjalną wizytą, choć dwóch jego poprzedników, św. Marcin I oraz św. Klemens I (Papież wspomniał ich w swoim powitalnym przemówieniu), jeszcze w czasach antycznych zostało zesłanych do Cherzonu, gdzie zmarli. Niezwykłość papieskiej pielgrzymki zwiększa podkreślany często fakt, że stanowi ona pierwszy w historii przyjazd Papieża na terytorium uznawanym za kanoniczne przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną.
Ukraiński prezydent Leonid Kuczma witając Jana Pawła II powiedział, że "trzeba zrobić wszystko, żeby chrześcijańskie korzenie Europy i chrześcijańska cywilizacja zostały nienaruszone". Dobrze zostały przyjęte słowa deklaracji ideowej Kuczmy, że "bliska jest mu koncepcja Europy chrześcijańskiej, taka, jaką proponuje Ojciec święty".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.