Uzbrojony Serb pilnował katolickiego kościoła
Nowy numer katolickiego tygodnika „Zvonik”, wydawanego po chorwacku w Suboticy, przynósł krótką, wzruszającą i niecodzienną wiadomość o śmierci 67-letniego Momčila Savića z miejscowości Morović koło Srijemu. Urodzony w Brodcu (gmina Bijelina) w Bośni i Hercegowinie, w roku 1963 osiedlił się na równinie srijemskiej i szybko dzięki swej dobroci i gotowości do pomocy potrzebującym stał się jednym z najbardziej lubianych mieszkańców Morovića, nie tylko wśród swoich - Serbów i prawosławnych, ale także wśród katolików: Chorwatów, Węgrów, Słowaków i ludzi innych narodowości.
Ze szczególną wdzięcznością, jak o tym zaświadcza proboszcz sąsiedniej parafii w Šidzie, ks. Borislav Petrović, wspominają go Chorwaci z okresu brutalnych czystek etnicznych w latach 1991 - 1995. Momčil na przykład przez kilka nocy z bronią na ramieniu pilnował rzymskokatolickiego kościoła św. Rocha w morovickiej parafii, strzegąc świątyni przed próbą jej wysadzenia i splądrowania przez fanatycznych nacjonalistów, dopóki straży nad nią nie przejęła miejscowa policja. Dwa lata temu biskup pomocniczy Djakova, wikariusz srijemski Djuro Gašparović wręczył Savićowi specjalne wyróżnienie - list dziękczynny za wszystko, co uczynił dla Chorwatów i i kościoła w Moroviću. Srijemscy katolicy tłumnie uczestniczyli we Mszy Św. za duszę ich dobrego i sprawiedliwego „wujaszka Mocy.”
Płyta CD ze starochorwackimi pieśniami
Z okazji wizyty Jana Pawła II w Zadarze w dniu 9 czerwca, HRT Radio Zadar, we współpracy z wytwórnią „Orfej (Orfeusz)” w Zagrzebiu nagrało płytę kompaktową pod nazwą „Starochorwackie głagolickie pieśni kościelne archidiecezji zadarskiej” - wydanie promocyjne, którego pierwszy egzemplarz ofiarowany zostanie Ojcu Świętemu. Wszystkie miasta, które Papież odwiedzi w Chorwacji, przygotowały we współpracy z wytwórnią „Orfej” jeden dźwiękowy dokument CD z muzyką kościelną jako dar dla Dostojnego Gościa. Cały nakład liczy 100 egzemplarzy i nie jest na sprzedaż. Jeden komplet płyt CD wręczony zostanie arcybiskupowi Zadaru, Ivanovi Prendji, po jednym otrzymają parafie, z których pochodzą śpiewacy wykonujący pieśni na płycie. Większość nagrań dokonana została w trakcie „Wieczorów tradycji głagolickiej”, które od 1998 roku odbywają się w zabytkowym kościele św. Donata, a którymi kieruje prof. Livio Marijan, etnolog zajmujący się nauczaniem śpiewu głagolickiego na terenie archidiecezji zadarskiej. Niektóre nagrania zostały skopiowane z wydanych już płyt CD. To pierwszy taki przypadek, kiedy śpiewa głagolicki archidiecezji zadarskiej nagrany został na płycie kompaktowej jako antologia - reprezentatywny wybór melodii.