W niedzielę Ojciec Święty odwiedzi stolicę Abruzji.
Papież Franciszek przyjął dziś w Auli Pawła VI ponad 3 tys. francuskich ministrantów.
"Chciał wyrazić chrześcijańskie współczucie dla zmarłych, dla wszystkich zmarłych, i na pewno nie chciał zranić uczuć narodu ukraińskiego" - stwierdził w oświadczeniu przekazanym ukraińskiej redakcji Vatican News Andrea Tornielli, dyrektor redakcyjny Dykasterii ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej.
"Zamiast dzieci ludzie wolą mieć psy, koty, co jest trochę zaprogramowanym uczuciem" - powiedział Franciszek podczas audiencji w Watykanie dla sióstr ze zgromadzenia kanosjanek.
W sobotę 27 sierpnia papież Franciszek włączy do Kolegium Kardynalskiego 20 purpuratów, w tym 16 poniżej 80. roku życia, posiadających prawo do udziału w ewentualnym konklawe. Przedstawiamy ich biogramy.
28 sierpnia, do stolicy Abruzji przybędzie Papież Franciszek, gdzie będzie przewodniczył uroczystemu otwarciu Odpustu Celestyńskiego (Perdonanza Celestiniana), który został po raz pierwszy udzielony w 1294 roku. Otrzymają go wszyscy wierni, którzy po spełnieniu zwyczajnych warunków odpustu odwiedzą bazylikę Collemaggio dedykowaną Matce Bożej Wniebowziętej.
„Niech Pan pomoże wam stać się zaczynem odnowy życia obywatelskiego i społecznego, świadkami «miłości politycznej» dla najbardziej potrzebujących” – powiedział Papież do przedstawicieli Międzynarodowej Katolickiej Sieci Prawodawców, których przyjął na audiencji. Zebrali się oni, aby podjąć refleksję nad promowaniem sprawiedliwości i pokoju w obecnej sytuacji geopolitycznej, naznaczonej konfliktami i podziałami, które dotykają wielu obszarów świata
„Zachęcam was do uobecniania świeckości w Kościele z łagodnością, bez roszczeń, z determinacją i z autorytetem, który płynie ze służby” – powiedział Papież do uczestników Zgromadzenia Ogólnego Światowej Konferencji Instytutów Świeckich (WCIS). Skupiają one mężczyzn i kobiety, którzy żyjąc w świecie praktykują rady ewangeliczne: czystość, ubóstwo i posłuszeństwo.
Papież Franciszek przyjął w czwartek na audiencji prezydent Węgier Katalin Novak. Wśród tematów ich rozmowy była wojna na Ukrainie. To pierwsza watykańska wizyta nowej prezydent, która rozpoczęła kadencję w maju.
Papież Franciszek oświadczył, że zamierza odwiedzić rządzoną przez komunistów Koreę Północną, jeśli otrzyma zaproszenie od władz w Pjongjangu. Wynika to z zapowiedzi wywiadu udzielonego 24 sierpnia południowokoreańskiemu nadawcy publicznemu KBS, który ma zostać wyemitowany jutro 26 sierpnia.
Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej napisał w środę na Twitterze, że słowa papieża Franciszka, jakie wypowiedział podczas audiencji generalnej w Watykanie są "rozczarowujące". Komentując słowa na temat Ukrainy i Rosji dyplomata stwierdził, że nie można w tych samych kategoriach mówić o "agresorze i ofierze".
"Wojna jest szaleństwem", jest tyle okrucieństwa - powiedział papież Franciszek podczas audiencji generalnej w środę, przypominając, że tego dnia mija pół roku od rozpoczęcia wojny na Ukrainie. "Pomyślmy o Ukrainie i Rosji" - zaapelował. Nawiązał też do śmierci córki ideologa Kremla, Darii Duginy, która zginęła w wybuchu samochodu. Nazwał ją "biedną dziewczyną".
"Posłańcy pokoju i jedności" - to hasło wizyty papieża Franciszka w Kazachstanie w dniach 13-15 września. Na przedstawionym we wtorek przez Watykan logo podróży hasło to widnieje w języku kazachskim i rosyjskim.
Papież do baptystów, metodystów i waldensów.
"Chciałbym wyrazić moje przekonanie i moje pragnienie, by poprzez otwarty i szczery dialog można było wciąż znaleźć podstawy dla koegzystencji w duchu szacunku i pokoju".
O życiu chrześcijanina, które jest życiem na miarę Chrystusa i Ewangelii mówił Papież w rozważaniu na Anioł Pański.
Prefekt watykańskiej Dykasterii do spraw Biskupów kardynał Marc Ouellet odrzucił w piątek oskarżenia napaści seksualnej, jakie postawiła mu kobieta z jego ojczystej Kanady.
„Dobry Samarytanin pokazuje nam, że nasza egzystencja jest ściśle związana z życiem innych i że relacja z nimi jest warunkiem stawania się w pełni sobą i przynoszenia owoców” – podkreślił Papież w przesłaniu do uczestników Mitingu przyjaźni między narodami, podpisanym przez watykańskiego Sekretarza Stanu kard. Pietro Parolina. Jutro w Rimini pod hasłem „Pasja dla człowieka” rozpocznie się spotkanie organizowane przez Ruch Komunia i Wyzwolenie.
„Papież Franciszek pogrążył się w głębokim smutku na wieść o niedawnym pożarze kościoła Abu Sefein w Gizie, który spowodował śmierć tak wielu osób” – czytamy w telegramie kondolencyjnym przesłanym do Patriarchy Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, Tawadrosa II.
„Pamięć Papieża o ofiarach zamachów w Kolombo i ich cierpiących rodzinach bardzo nas porusza” – mówi Radiu Watykańskiemu lankijski kard. Malcolm Ranjith. Metropolita Kolombo odniósł się w ten sposób do otrzymania papieskiej pomocy. 100 tys. euro posłuży m.in. na zakup żywności i opłacanie nauki dla dzieci ofiar zamachów na kościoły, które miały miejsce na Sri Lance w Wielkanoc 2019 roku.