„Zachęcam was do uobecniania świeckości w Kościele z łagodnością, bez roszczeń, z determinacją i z autorytetem, który płynie ze służby” – powiedział Papież do uczestników Zgromadzenia Ogólnego Światowej Konferencji Instytutów Świeckich (WCIS). Skupiają one mężczyzn i kobiety, którzy żyjąc w świecie praktykują rady ewangeliczne: czystość, ubóstwo i posłuszeństwo.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że określenie świeckość nie oznacza tego samego, co laickość. Świeckość jest sercem powołania osób żyjących na co dzień wśród ludzi. Ona urzeczywistnia się w Kościele, który jest zanurzony w świecie i w historii, aby być ich solą i światłem, ziarnem jedności, nadziei i zbawienia. Misja instytutów świeckich polega na byciu pośród ludzi, poznaniu tego, co dzieje się w sercach współczesnych mężczyzn i kobiet. Styl obecności członków instytutów świeckich wyraża styl samego Boga, który okazał swoją bliskość i miłość dla ludzkości. Tajemnica Wielenia jest początkiem tej relacji, która czyni nas braćmi i siostrami każdego stworzenia i wzywa do niesienia dobra we wszystkie obszary życia.
Ojciec Święty zaznaczył, że siłę do podejmowania odważnych wyborów, które skłaniają do radykalnego świadectwa należy odnajdywać w modlitwie i milczącej kontemplacji Chrystusa. Dodał, że wytrwałe poszukiwanie Boga, znajomość Pisma Świętego i uczestnictwo w sakramentach stanowią klucz do owocności ich pracy. Franciszek zwrócił uwagę, że powołanie instytutów świeckich jest powołaniem bycia na granicy, czasem strzeżonym w powściągliwej dyskrecji. Otwiera jednak nowe możliwości. Stanowią one swoiste lekarstwo na odpychający klerykalizm, ponieważ wyrażają błogosławioną świeckość wyrażającą bliskość Kościoła wobec każdego człowieka.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Duchowny odwiedza Polskę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.