Papież Franciszek powiedział w środę dziennikarzom, że "małżeństwo to małżeństwo", dodając jednocześnie: "jako sakrament to mężczyzna i kobieta". Wyraził też stanowisko Kościoła wobec aborcji. Franciszek stwierdził podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu w drodze z Bratysławy do Rzymu, że "gdyby ją [aborcję - PAP] zaakceptowano, to byłoby tak, jakby zgodzono się na codzienne zabójstwo".
Słowacka młodzież akademicka podjęła starania, by jak najlepiej wykorzystać wizytę Papieża Franciszka. O zaangażowaniu studentów opowiedział Radiu Watykańskiemu ks. Juraj Jurica. „Młodych nie można do niczego zmusić, do wiary musimy ich zachęcić świadectwem” – stwierdził wieloletni duszpasterz akademicki.
Na Słowacji Papież Franciszek zaskarbił sobie sympatię w różnych warstwach społeczeństwa – uważa ks. Marián Gavenda, pisarz i dziennikarz, w przeszłości rzecznik słowackiego episkopatu.
Franciszek żegna się dziś ze Słowacją po czterech dniach intensywnej podróży apostolskiej. Ostatnim akcentem pielgrzymki jest Msza sprawowana w narodowym sanktuarium Słowaków w Szasztinie, w święto patronki tego miejsca, Matki Bożej Bolesnej. Opiekunami sanktuarium od 2017 r. są paulini, od wieków posługujący na Jasnej Górze.
Podczas homilii wygłoszonej w sanktuarium narodowym w Szasztinie, Papież zwrócił uwagę, że Maryja pozostaje dla chrześcijan wzorem wiary. Jej wiarę charakteryzują trzy cechy: wyruszenie w drogę, proroctwo oraz współczucie. „Żyła otrzymanym od Boga darem jako misją do spełnienia; czuła potrzebę otwarcia drzwi i wyjścia z domu, aby podzielić się otrzymaną łaską oraz służyć innym” – powiedział Franciszek.
Sanktuarium maryjne w Szasztinie, które Papież odwiedził na zakończenie podróży apostolskiej, to miejsce, w którym kształtowała się tożsamość narodowa Słowaków. W 1927 r. papież Pius XI ogłosił czczoną tam Matkę Boską Bolesną patronką Słowacji. W czasach komunizmu Szasztin stał się miejscem, w którym Słowacy zachowali swoją wiarę pośród prześladowań i przygotowywali się, by w pokojowy sposób, siłą modlitwy i sumienia stawić czoło reżimowi.
Papież Franciszek w ostatnim dniu wizyty na Słowacji odprawił w środę mszę na błoniach koło narodowego sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Szasztinie. Uczestniczyło w niej ponad 45 tysięcy osób. Tego dnia przypada uroczystość patronki Słowacji, obchodzona jako święto.
„Koncepcja «małżeństwa homoseksualnego» stoi w sprzeczności ze wszystkimi następującymi po sobie kulturami ludzkości, a zatem oznacza rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości, aż po dzień dzisiejszy” – stwierdza papież-senior we wcześniej nie publikowanym artykule, zawarty w tomie „La Vera Europa Identità e Missione (Prawdziwa Europa, tożsamość i misja), który ukaże się jutro we włoskich księgarniach.
Papież Franciszek przebywający na Słowacji modlił się w środę z biskupami tego kraju w narodowym sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Szasztinie. Tego dnia przypada uroczystość patronki Słowacji, obchodzona jako święto. Papież odprawia mszę na błoniach niedaleko sanktuarium.
Na zakończenie wizyty na Słowacji papież Franciszek uda się w środę do miasteczka Szasztin, gdzie odprawi mszę przed sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, patronki kraju. Dziś w liturgii przypada Jej dzień, obchodzony jako narodowe święto.
Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby tam, gdzie są i takie, jakimi są - zaapelował papież Franciszek w orędziu na 55. Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce obchodzony jest w trzecią niedzielę września.