Ks. Federico Lombardii, rzecznik Watykanu o papieskiej pielgrzymce.
Spotkania papieża z patriarchą Konstantynopola są ważne dla całego ruchu ekumenicznego.
Pielgrzymka Franciszka do Ziemi Świętej daje nadzieję na uleczenie rany podziału w Kościele – wskazuje na to ks. David Neuhaus SJ. Wikariusz patriarchalny dla katolików języka hebrajskiego w Ziemi Świętej wyznaje, że dla niego osobiście była to podróż pełna mocnych symbolicznych gestów.
„Czy Papież nosi jarmułkę, czy na odwrót, Żydzi noszą piuskę?”. To temat jednego z wielu, choć oczywiście nie najważniejszego artykułu prasy hebrajskojęzycznej o wizycie Franciszka w Izraelu.
Od wczoraj arabskie i izraelskie media coraz więcej uwagi poświęcają wizycie papieża Franciszka w Ziemi Świętej. Palestyński dziennik „Al Quds” poświęca papieskiej wizycie na pierwszej stornie artykuł pt. „Papież z orędziem pokory”.
„Wielu jest przekonanych, że będzie to dla nich zastrzyk nowej nadziei i umocnienie na drodze wzajemnego braterstwa” – podkreśla nuncjusz apostolski w Izraelu i delegat apostolski w Palestynie, abp Giuseppe Lazzarotto.
Najważniejszym przesłaniem, jakie Franciszek przynosi do Ziemi Świętej, jest jego własna osoba – uważa duszpasterz katolików hebrajskojęzycznych w Izraelu ks. David Neuhaus SJ.
To, co się wydarzyło pół wieku temu w Jerozolimie, na pewno zmieniło świat. Wciąż jednak pozostaje dla nas wielkim wyzwaniem.
Spotkanie patriarchy Bartłomieja z Franciszkiem w Bazylice Grobu Pańskiego będzie najważniejszym wydarzeniem papieskiej pielgrzymki.
Papieska pielgrzymka do Ziemi Świętej przypomina nam o losie wszystkich chrześcijan na Bliskim Wschodzie – podkreśla kard. Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich.