Uniatyzm nie dziś dobrym rozwiązaniem, co więcej nie jest już nawet dozwolony, trzeba jednak zachować status quo i pomóc biskupom greckokatolickim posługiwać wśród swoich wiernych – uważa Ojciec Święty.
Rozmowa trwała około 35 minut, a Franciszek odpowiedział na pięć pytań.
Ostatnim wydarzeniem podróży apostolskiej do Rumunii było spotkanie Franciszka z ludnością romską w Blażu.
Na zakończenie Boskiej Liturgii w Blaju, przed wielkanocną modlitwą Regina Coeli, Franciszek podziękował władzom i Kościołom Rumunii za dobre przyjęcie.
Duchowni od 1948 r. byli skazywani na wieloletnie kary więzienia i torturowani przez komunistyczną dyktaturę ponieważ nie chcieli wyrzec się katolickiej wiary.
Bóg prosi nas by powiedzieć "tak"projektowi miłości - mówił Papież do rodzin.
To główne miejsce kultu maryjnego dla licznej w Rumunii mniejszości węgierskiej. To właśnie ona stanowiła najliczniejszą grupę 100-tysięcznej rzeszy wiernych, którzy przybyli na błonia przed sanktuarium
W drugim dniu wizyty w Rumunii papież Franciszek przybył w sobotni poranek do Siedmiogrodu na północy kraju. W tamtejszym sanktuarium Sumuleu Ciuc odprawi mszę, na którą przybyło także wielu Węgrów zza sąsiedniej granicy i przedstawicieli lokalnej mniejszości.
Ostatnim punktem dzisiejszego dnia podczas wizyty Franciszka w Rumunii było spotkanie na Eucharystii z katolikami.
To było właściwie kilka spotkań: z patriarchą Danielem, Synodem Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego i większą grupą wiernych w prawosławnej katedrze.