Papież znajduje wielki posłuch u liderów politycznych, ponieważ polityka cierpi dziś na brak refleksji. Franciszek dostarcza nam do niej tematów – mówi Jean-Pierre Raffarin były premier Francji, a obecnie przewodniczący stowarzyszenia Liderzy dla Pokoju, którzy w ubiegłą sobotę zostali przyjęci w Watykanie.
Liderzy dla Pokoju to think-tank złożony z 40 osób, które pełniły w przeszłości kluczową rolę w życiu politycznym. Do tego grona należy między innymi 9 byłych premierów i 8 szefów dyplomacji. Są to przedstawiciele różnych krajów, kultur i religii. Kiedy ogłoszono wizytę w Watykanie, wszyscy chcieli w niej uczestniczyć i spotkać się z Papieżem – powiedział papieskiej rozgłośni Raffarin. Potwierdza on, że Franciszek jest we współczesnym świecie osobistością o silnym wpływie strategicznym.
„Widzimy dobrze, że cierpimy dziś na deficyt refleksji. A polityka bez refleksji jest niebezpieczna. Dlatego jeśli istnieje jakieś źródło, które budzi refleksję, tworzy kulturę, to trzeba się temu uważnie przyjrzeć. Papież podsuwa nam tematy, a zarazem stawia wysoko poprzeczkę. Oczywiście, kiedy mówi o migrantach, a ty rządzisz krajem, nie jest łatwo wypracować rozwiązania, które odpowiadałyby temu, co mówi Papież. Ale jest to typowy problem do refleksji, którą trzeba wprowadzić w czyn. Refleksja bywa niekiedy odległa od rzeczywistości, jednakże jest niezbędna. Ona wskazuje nam cel. Pielgrzym potrzebuje drogi i celu. Trudno jest iść na przód, kiedy nie zna się celu. Ale bez realnego marszu nie posuwamy się na przód. I taka jest właśnie rola refleksji. Ma nam ukazywać punkt docelowy.“
„Tryptyk Augustiański” zostanie premierowo wykonany 22 listopada.
„Głos Kościoła nadal ma znaczenie, kontynuujmy promocję pokoju”.
Dziś rano zadzwonił do Papieża Mahmud Abbas, prezydent Państwa Palestyńskiego.
Przy tej okazji zwrócił uwagę na nieocenioną rolę modlitwy osób starszych.
Papież wymienił imiona i nazwiska trzech chrześcijan, którzy zginęli w wyniku ataku.