Papież Jan Paweł II zaangażował się po stronie brytyjskiej premier Margaret Thatcher w tajnych zabiegach, mających na celu skłonienie członków IRA do przerwania strajku głodowego - wynika z odtajnionych dokumentów omawianych w czwartkowych mediach brytyjskich.
W liście z 1980 roku papież zwrócił się do biskupów katolickich Irlandii Północnej, by wywarli presję na głodujących i skłonili ich do przerwania protestu. Jan Paweł II podkreślił, że zagłodzenie się na śmierć jest sprzeczne z "chrześcijańskimi zasadami moralnymi".
Siedmiu członków Irlandzkiej Armii Republikańskiej przystąpiło do strajku głodowego w więzieniu w Maze, domagając się przyznania im statusu więźniów politycznych. W miesiąc po papieskiej interwencji głodówka została przerwana; trwała w sumie 53 dni. Jednak w marcu 1981 roku więźniowie IRA przystąpili do nowego protestu głodowego, którego skutkiem była śmierć 10 z nich, w tym Bobby'ego Sandsa. W trakcie strajku Sands został wybrany na posła Izby Gmin z okręgu Farmanagh-płd. Tyrone. 100 tys. ludzi wzięło udział w jego pogrzebie.
Maze to położony w Irlandii Płn. zakład karny o zaostrzonym rygorze, przeznaczony głównie dla terrorystów IRA. W lipcu bieżącego roku zdecydowano o przekształceniu go w muzeum północnoirlandzkiego procesu pokojowego i ośrodek rozwiązywania konfliktów.
„Głos Kościoła nadal ma znaczenie, kontynuujmy promocję pokoju”.
Dziś rano zadzwonił do Papieża Mahmud Abbas, prezydent Państwa Palestyńskiego.
Przy tej okazji zwrócił uwagę na nieocenioną rolę modlitwy osób starszych.
Papież wymienił imiona i nazwiska trzech chrześcijan, którzy zginęli w wyniku ataku.
Papież o potrzebie mądrego połączenia w naszym życiu pracy i modlitwy.