Interwencja Jana Pawła II

Papież Jan Paweł II zaangażował się po stronie brytyjskiej premier Margaret Thatcher w tajnych zabiegach, mających na celu skłonienie członków IRA do przerwania strajku głodowego - wynika z odtajnionych dokumentów omawianych w czwartkowych mediach brytyjskich.

W liście z 1980 roku papież zwrócił się do biskupów katolickich Irlandii Północnej, by wywarli presję na głodujących i skłonili ich do przerwania protestu. Jan Paweł II podkreślił, że zagłodzenie się na śmierć jest sprzeczne z "chrześcijańskimi zasadami moralnymi".

Siedmiu członków Irlandzkiej Armii Republikańskiej przystąpiło do strajku głodowego w więzieniu w Maze, domagając się przyznania im statusu więźniów politycznych. W miesiąc po papieskiej interwencji głodówka została przerwana; trwała w sumie 53 dni. Jednak w marcu 1981 roku więźniowie IRA przystąpili do nowego protestu głodowego, którego skutkiem była śmierć 10 z nich, w tym Bobby'ego Sandsa. W trakcie strajku Sands został wybrany na posła Izby Gmin z okręgu Farmanagh-płd. Tyrone. 100 tys. ludzi wzięło udział w jego pogrzebie.

Maze to położony w Irlandii Płn. zakład karny o zaostrzonym rygorze, przeznaczony głównie dla terrorystów IRA. W lipcu bieżącego roku zdecydowano o przekształceniu go w muzeum północnoirlandzkiego procesu pokojowego i ośrodek rozwiązywania konfliktów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.