To w pierwszym rzędzie oznacza krzewienie duchowości komunii, aby stała się zasadą wychowawczą wszędzie tam, gdzie kształtuje się człowiek i chrześcijanin – powiedział Papież do uczestników Międzynarodowego Zgromadzenia Unii Apostolskiej Kleru, odwołując się do słów św. Jana Pawła.
Wielkim zadaniem, jakie czeka nas w nowym tysiącleciu jest uczynienie Kościoła domem i szkołą komunii. A to w pierwszym rzędzie oznacza krzewienie duchowości komunii, aby stała się zasadą wychowaczą wszędzie tam, gdzie kształtuje się człowiek i chrześcijanin – powiedział Papież do uczestników Międzynarodowego Zgromadzenia Unii Apostolskiej Kleru, odwołując się do słów św. Jana Pawła.
Aby stać się ekspertami w duchowości komunii – podkreślił Franciszek – najpierw trzeba się nawrócić, wsłuchiwać w głos Ducha Świętego oraz być otwartym na braci. Skuteczność apostolska nie zależy tylko do aktywności i wysiłków organizacyjnych, ale jest działaniem samego Boga.
Papież zaznaczył, że obok drogi duchowości bardzo ważne jest także zaangażowanie duszpsterskie w służbę ludowi Bożemu. Stąd duszpasterze są wezwani do bycia „wiernymi i mądrymi sługami”, którzy naśladują Pana. Winni znać swoje wspólnoty, ich radości i smutki, oczekiwania i nadzieje.
Ojciec Święty wskazał także na potrzebę dbania o wzajemne relacje braterskie oraz uczestniczenia w życiu duszpsterskim Kościoła diecezjalnego. Przestrzegł księży przed plotkowaniem, obmowami, które rozbijają wspólnotę.
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.