Na pokładzie samolotu Ojciec Święty spotkał się z dziennikarzami, którzy towarzyszyli mu w podróży i w ich obecności dokonał krótkiego podsumowania minionych dni.
Benedykt XVI podzielił się trzema wnioskami, jakie wyciągnął ze swej pielgrzymki:
„Po pierwsze, wszędzie, we wszystkich środowiskach, wśród muzułmanów, chrześcijan i Żydów, znalazłem silną wolę dialogu międzyreligijnego, spotkania, współpracy między religiami. Ważne jest, że wszyscy widzą w tym nie tylko działanie, powiedzmy, polityczne, ale konsekwencję tego samego jądra wiary. Ponieważ jeśli się wierzy w jednego Boga, który stworzył nas wszystkich, Ojca nas wszystkich, jeśli się wierzy w tego Boga, który stworzył ludzkość jako jedną rodzinę, pomyślaną właśnie jako rodzina, jeśli się wierzy w Boga, który jest miłością i chce, aby miłość była dominującą siłą w świecie, to konsekwencją, wymogiem tejże wiary jest właśnie potrzeba spotkania, dialogu i współpracy.
Po drugie, klimat ekumeniczny, z którym się tam spotkałem, jest źródłem otuchy. Odbyłem wiele bardzo serdecznych spotkań ze światem prawosławnym. Mogłem również rozmawiać z przedstawicielami Kościoła anglikańskiego i luteranów. Widać, że klimat panujący w Ziemi Świętej jest zachętą również dla ekumenizmu.
Po trzecie, istnieją ogromne trudności. Dobrze o tym wiemy i naocznie mogliśmy się o nich przekonać. Mogłem też jednak zobaczyć, że wszyscy odczuwają głębokie pragnienie pokoju. Niemniej trudności są bardziej widoczne. Nie należy ich ukrywać. Trzeba je wyjaśniać. O wiele mniej widoczne jest natomiast wspólne pragnienie pokoju, braterstwa. I wydaje mi się, że również o tym powinniśmy mówić, umacniać we wszystkich wolę znalezienia rozwiązania, które na pewno nie będzie łatwe w tych trudnych warunkach”.
„Przybyłem do Ziemi Świętej – dodał Papież na zakończenie spotkania z dziennikarzami – jako pielgrzym pokoju. Pielgrzymowanie jest istotnym elementem wielu religii, w tym islamu, judaizmu i chrześcijaństwa. Stanowi też ono obraz naszej egzystencji, która jest drogą naprzód, do Boga, a tym samym do jedności rodzaju ludzkiego. Przybyłem jako pielgrzym i mam nadzieję, że wielu pójdzie w moje ślady, zachęcając do jedności wszystkie ludy Ziemi Świętej” – powiedział Papież w samolocie w drodze powrotnej z Izraela do Rzymu.
To znak wytrwałości, jaką wykazują chińskie wspólnoty katolickie na drodze wiary.
„Czuliśmy, że Chrystus naprawdę jest wśród nas. Był prawdziwym pasterzem”.
Papieski Instytut Muzyki Sakralnej przygotowuje serię krótkich filmów instruktażowych.
Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji opowiada o swoim doświadczeniu konklawe.
Leon XIV przypomniał, że papieska dyplomacja jest wyrazem troski o każdego człowieka.
Setki tysięcy osób na inauguracji pontyfikatu, orszakach i imprezach sportowych.