Po pielgrzymce Benedykta XVI do Polski ocena Papieża wzrosła - uważają badacze i socjolodzy po analizie wyników badań przeprowadzonych wśród Polaków przed i po wizycie Ojca Świętego przez instytut SMG/KRC na zlecenie KAI.
Badania wykazały też, że narodowość Papieża nie ma dla ponad połowy Polaków znaczenia. - W tym przypadku obawy, że narodowość Papieża będzie przeszkodą w przyjęciu go przez Polaków nie potwierdziły się - podkreślał dr Żukowski. - Religijność zwalczyła społeczne stereotypy - uważa. Jego zdaniem, religijność Polaków otwiera ich na świat, na Papieża, czyni ich nowoczesnymi. - Osoby głęboko religijne są mniej skłonne myśleć kategoriami narodowościowymi - podkreślił.
Dr hab. K. Koseła zwrócił uwagę, że Polacy dzielą się na dwie grupy - tych, którzy uważają, że autorytet Benedykta XVI płynie z pełnionego przez niego urzędu i tych, którzy uważają, że autorytet Papieża buduje się też na zasługach dla wspólnoty ludzkiej i narodowej. Ci drudzy są osobami mniej wierzącymi.
Zdaniem dr. Koseły, Benedykt XVI przybliżył na nowo Watykan do polski, po tym jak Rzym oddalił się nieco po śmierci Jana Pawła II. - Kościół to wspólnota wiernych skupionych przy swoim biskupie, za życia Jana Pawła II Kościół w Polsce był wspólnotą skupioną wokół Biskupa Rzymu, teraz sytuacja wraca do normy - powiedział.
Socjolog skomentował również wyniki badań, z których wynika, że Polacy bardziej utożsamiają się z nauczaniem Jana Pawła II niż Benedykta XVI. Zdaniem dr. Koseły, Polacy nie wiedzą jeszcze jak Benedykt XVI definiuje swoją misję, jakie wyznaczył sobie priorytety.
Na pytanie dziennikarzy, dlaczego w badaniach zabrakło danych dotyczących liczby powołań do seminariów po pielgrzymce Benedykta XVI czy liczby osób uczestniczących w niedzielnych Mszach św. i przystępujących do sakramentów, Marcin Przeciszewski, prezes KAI przypomniał, że nadal trwa nabór do seminariów i te dane statystyczne będą dopiero w połowie września. Również badania dotyczące uczestnictwa w Eucharystiach i przyjmowania sakramentów będą znane jesienią. Dr Koseła podkreślił, że mamy niż demograficzny, więc liczba kandydatów do kapłaństwa może być z tego powodu zaniżona.
Badania religijności Polaków i stosunku Polaków do Benedykta XVI wykonała dwukrotnie firma badawcza SMG/KRC na zlecenie Katolickiej Agencji Informacyjnej. Pierwsze badanie na miesiąc przed wizytą Ojca Świętego, która rozpoczęła się 25 maja, drugie w dwa tygodnie po jej zakończeniu. Liczebność pierwszej grupy badanych wyniosła 1002 osoby, zaś drugiej grupy 1001. Błąd statystyczny waha się w granicach 3,1 proc.
Jedność między wierzącymi w Chrystusa jest jednym ze znaków Bożego daru pocieszenia.
To odpowiedź na prośbę Leona XIV, by „działać, jak najszybciej”.
Przebywający na urlopie Papież zatwierdził dziś kilka ważnych nominacji.
We wtorek rano Leon XIV odprawił Mszę św. w kaplicy posterunku karabinierów w Castel Gandolfo.
Poświęcił czas na indywidualną rozmowę z każdą z nich i wspólną modlitwę.