W ramach akcji AdoMis – Adoptuj Misyjnego Seminarzystę Kościół w Polsce będzie wspierał dwa seminaria na świecie: jedno na Madagaskarze, a drugie w mieście Iquitos w Peru, które prowadzą księża z diecezji płockiej. Podczas zakończonego właśnie Tygodnia Misyjnego katolicy uczestniczyli w Mszach św. w intencjach misyjnych, nabożeństwach i modlitwach różańcowych i katechezach. Przeprowadzono również zbiórkę środków dla misjonarzy.
Rektorem uczelni w Peru jest ks. Zbigniew Rembała, wicerektorem ks. Radosław Zawadzki, ojcem duchownym ks. Paweł Sprusiński, spowiednikiem ks. Marek Bruliński. W październiku do tego grona dołączył ks. Paweł Stanios. Wspólnie ze starszymi kolegami będzie na miejscu zajmował się pracą duszpasterską wśród mieszkańców Ameryki Południowej.
Przebywający niedawno w Polsce na urlopie ks. Radosław Zawadzki informował, że w seminarium w Iquitos kształci się około 20 seminarzystów. Problemem jest brak wykładowców oraz brak formacji religijnej młodych ludzi, przed wstąpieniem do seminarium. Mimo tych trudności płoccy księża mają nadzieję, że w przyszłości miejscowi kapłani zastąpią misjonarzy z Europy, których do Ameryki Południowej przybywa coraz mniej.
Ks. Mierzejewski stwierdza, że diecezja płocka chętnie wspiera inicjatywy misyjne. „Wciąż musimy budować świadomość misyjną. Musimy uświadamiać wiernym, że są zobowiązani do modlitwy i troski materialnej o Kościoły, które dopiero się rodzą” - dodaje były misjonarz, który przez 9 lat pracował w Peru.
Obecnie na świecie pracuje 12 księży misjonarzy z diecezji płockiej: w Peru, Brazylii, Wenezueli, Urugwaju, Zambii, Rosji i na Ukrainie. Dwóch przygotowuje się obecnie do pracy misyjnej w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, w niedalekiej przyszłości wyjadą do Urugwaju i na Islandię.
Płoccy diecezjanie uczestniczyli w Tygodniu Misyjnym poprzez modlitwę za dzieło misyjne na świecie oraz włączyli się w zbiórkę środków na cele misyjne w Niedzielę Misyjną. W parafiach sprawowano w intencjach misyjnych Msze św., nabożeństwa, modlitwy różańcowe. Były także spotkania z osobami, które działają na rzecz misji. W szkołach katecheci prowadzili katechezy o charakterze misyjnym.
To znak wytrwałości, jaką wykazują chińskie wspólnoty katolickie na drodze wiary.
„Czuliśmy, że Chrystus naprawdę jest wśród nas. Był prawdziwym pasterzem”.
Papieski Instytut Muzyki Sakralnej przygotowuje serię krótkich filmów instruktażowych.
Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji opowiada o swoim doświadczeniu konklawe.
Leon XIV przypomniał, że papieska dyplomacja jest wyrazem troski o każdego człowieka.
Setki tysięcy osób na inauguracji pontyfikatu, orszakach i imprezach sportowych.