Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów potępia ataki na miejsca modlitwy muzułmanów, których najnowszym przejawem była próba podpalenia meczetu w Gdańsku - czytamy w komunikacie. Rada przypomina, że Polska szczyci się tradycją tolerancji w odniesieniu do różnych grup etnicznych i religijnych a agresja i przemoc nie przyczyniają się do rozwiązywania problemów, a raczej je podsycają.
Publikujemy Oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów w sprawie próby podpalenia meczetu w Gdańsku
Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów potępia ataki na miejsca modlitwy muzułmanów, których najnowszym przejawem była próba podpalenia meczetu w Gdańsku w nocy z 15/16 października 2013 r.
Z niepokojem i smutkiem odnotowujemy tego typu wydarzenia, których kilka miało miejsce na przestrzeni ostatnich lat. Ataki na miejsca kultu religijnego zdarzały się dotąd w naszym kraju wyjątkowo i to w okresach, które nie przywołują dobrych skojarzeń (np. okres agresywnej kontrreformacji w XVII w., gdy w 1609 r. zburzono meczet w Trokach oraz miejsca kultu innych wyznań).
Polska szczyci się tradycją tolerancji w odniesieniu do różnych grup etnicznych i religijnych, a ich członkowie potrafią znajdować przestrzenie porozumienia i współdziałania. Agresja i przemoc nie przyczyniają się do rozwiązywania problemów, a raczej je podsycają. Dlatego Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów apeluje o zachowanie umiaru w sporach i o zwrócenie uwagi na konsekwencje zaostrzania ideologicznych debat.
W imieniu członków Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów
Agata Skowron-Nalborczyk – współprzewodnicząca ze strony katolickiej
Andrzej Saramowicz – współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej
Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami chrześcijaństwa i islamu w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski i współorganizatorem Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Działalność Rady jest udokumentowana na jej stronie: http://www.radawspolna.pl
„Tryptyk Augustiański” zostanie premierowo wykonany 22 listopada.
„Głos Kościoła nadal ma znaczenie, kontynuujmy promocję pokoju”.
Dziś rano zadzwonił do Papieża Mahmud Abbas, prezydent Państwa Palestyńskiego.
Przy tej okazji zwrócił uwagę na nieocenioną rolę modlitwy osób starszych.