3 maja Polonia Ziemi Świętej wraz z pielgrzymami uczciła tradycyjną Eucharystią. Przy Bożym Grobie w Jerozolimie Polacy modlą się za ojczyznę od 1847 r.
Jerozolimska uroczystość Matki Bożej Królowej Polski odbyła się w tym roku wyjątkowo nie w bazylice Zmartwychwstania, ale we franciszkańskim kościele Najświętszego Zbawiciela.
W związku z przypadającym dziś prawosławnym Wielkim Piątkiem i tłumami pielgrzymów nawiedzającymi bazylikę Kalwarii i Bożego Grobu, uroczysta Msza została przeniesiona do franciszkańskiej świątyni położonej w sąsiedztwie bazyliki Zmartwychwstania. W Mszy „pro Polonia” wzięło udział 15 kapłanów, grupa sióstr zakonnych, kilkudziesięciu pielgrzymów oraz przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej z Tel Awiwu na czele z ambasadorem.
W kazaniu o. Nikodem Gdyk OFM przypomniał wielowiekowe związki Polski z Ziemią Świętą oraz szczególne umiłowanie przez Polaków Matki Bożej, „Pani z Jasnej Góry w Jej częstochowskim obrazie, o smagłej, oliwkowej, jakby opalonej palestyńskim słońcem twarzy”.
Na zakończenie Mszy uczestnicy odśpiewali hymn „Boże coś Polskę”, wyrażający duchową łączność z ojczyzną i modlitwę o pomyślność dla wszystkich Polaków.
Papież wymienił imiona i nazwiska trzech chrześcijan, którzy zginęli w wyniku ataku.
Papież o potrzebie mądrego połączenia w naszym życiu pracy i modlitwy.
Przesłanie do uczestników Zgromadzenia Metropolitalnego Archieparchii Bizantyjskiej w Pittsburghu.
Papież potwierdził swoją bliskość i solidarność z ludnością palestyńską
Potwierdza: chce wziąć udział w obchodach 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego.
Jedność między wierzącymi w Chrystusa jest jednym ze znaków Bożego daru pocieszenia.