Dwa niedawne wydarzenia z życia Kościoła w Australii przypomniał Papież, przyjmując biskupów przybyłych stamtąd z wizytą ad limina Apostolorum.
Jedno z nich to Światowy Dzień Młodzieży przed trzema laty w Sydney. Ojciec Święty odnotował z radością, że przyczynił się on także do wzbudzenia wielu powołań kapłańskich i zakonnych. Drugim z wydarzeń przez niego wspomnianych była ubiegłoroczna kanonizacja pierwszej australijskiej świętej, Mary MacKillop. Benedykt XVI wskazał, że życie tej zakonnicy oddanej wychowaniu może być dziś natchnieniem dla katolików Australii w dziele nowej ewangelizacji. Podkreślił, że wszyscy członkowie Kościoła wymagają formacji w wierze, począwszy od katechizacji dzieci i wychowania religijnego w szkołach katolickich po katechezę dorosłych oraz formację stałą księży i osób zakonnych. W świecie ulegającym sekularyzacji trzeba pogłębiać życie duchowe.
„Pilnie trzeba zapewnić, aby wszyscy powierzeni waszej pieczy rozumieli swą katolicką wiarę, trzymali się jej i świadomie, ochoczo proponowali ją innym – mówił Papież. – W ten sposób wy, wasi księża i wierni będziecie zdawać sprawę ze swej wiary słowem i przykładem, które będą przekonujące i atrakcyjne. Ludzie dobrej woli, widząc wasze świadectwo, w sposób naturalny odpowiedzą na prawdę, dobro i nadzieję, jakie ucieleśniacie. Prawdą jest, że wasza pasterska służba stała się cięższa z powodu grzechów i błędów popełnionych kiedyś przez innych, w tym niestety także przez pewnych księży i osoby zakonne. Wam jednak przypada teraz zadanie dalszego naprawiania błędów przeszłości uczciwie i otwarcie, aby pokornie i zdecydowanie budować lepszą przyszłość dla wszystkich, których one dotknęły. Zachęcam was zatem, byście wraz z waszym duchowieństwem byli pasterzami dusz gotowymi zawsze dawać z siebie jak najwięcej, troszcząc się w miłości i prawdzie o sumienia powierzonych wam wiernych; starajcie się zachowywać ich w świętości, nauczać ich z pokorą i nienagannie prowadzić drogami wiary katolickiej”.
Papież zachęcił też do troski o liturgię i jej przygotowanie, zarówno katechetyczne, jak muzyczne. Nawiązał przy tym do wchodzącego w użycie nowego angielskiego tłumaczenia Mszału Rzymskiego. Jest ono owocem współpracy Stolicy Apostolskiej z biskupami i ekspertami ze wszystkich krajów angielskojęzycznych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.