Czy śmierć Franciszka jest szansą na pokój na świecie?
Pogrzeby papieża są czymś więcej niż tylko uroczystością religijną – są okazją do niezwykłych spotkań, czasami nawet między przywódcami walczących państw – czy śmierć Franciszka jest szansą na pokój na świecie?
„Pogrzeb papieża nie jest czymś zwyczajnym. To wydarzenie o charakterze religijnym i zarazem politycznym, rozgrywające się na jednej z największych scen świata” – twierdzi niemiecki historyk René Schlott, który badał pogrzeby papieży i analizował ich znaczenie medialne oraz polityczne.
„Oficjalne delegacje państwowe stały się regularną częścią ceremonii dopiero od pogrzebu Piusa XII w 1958 r. – wcześniej pojawiali się tylko indywidualni goście państwowi”, powiedział w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA. Papieskie pogrzeby osiągnęły swój polityczny punkt kulminacyjny w 2005 r. podczas uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II. Do Watykanu przybyło wówczas ponad 157 delegacji państwowych.
Takim wydarzeniem na skalę światową może być również pożegnanie papieża Franciszka w sobotę 26 kwietnia. Jeszcze przed ustaleniem daty pogrzebu swój udział zapowiedział prezydent USA Donald Trump. Będzie to pierwsza zagraniczna podróż jego drugiej prezydentury, w okresie odczuwalnych napięć transatlantyckich.
Jednym z punktów spornych jest stanowisko Trumpa w sprawie wojny na Ukrainie. Swój udział zapowiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ich ostatnie spotkanie w Waszyngtonie zakończyło się skandalem. Teraz Trump i Zełenski mogliby zbliżyć się do siebie – przynajmniej symbolicznie – na Placu św. Piotra. Możliwe są również spotkania wykraczające poza oficjalny protokół, co w przeszłości przyczyniło się do złagodzenia konfliktów dyplomatycznych – przypomniał Schlott.
Polityka w przestrzeni pozornie wolnej od polityki
Według niemieckiego historyka pogrzeby papieskie stwarzają „przestrzeń pozornie wolną od polityki i konfliktów”. Na pierwszy rzut oka rytuał religijny przyćmiewa politykę. A jednak polityka staje się namacalna: „Kto z kim podaje rękę, kto z kim rozmawia?” Głowy państw siedzą na Placu św. Piotra w kolejności alfabetycznej, co pozwala na zaskakujące rozmieszczenie miejsc. Na przykład podczas Mszy św. żałobnej w 2005 roku, gdy kapłan wypowiedział formułę „przekażcie sobie znak pokoju”, reprezentujący Wielką Brytanię książę Karol uścisnął dłoń prezydenta Zimbabwe, Roberta Mugabe, izolowanemu na arenie międzynarodowej; gest ten trafił na pierwsze strony gazet na całym świecie. Również spotkanie głów państw Izraela, Syrii i Iranu było wówczas możliwe tylko w tych ramach – i również wywołało poruszenie.
Znaczące gesty przy grobie Franciszka?
A w tym roku? Choć Franciszka często krytykowano za jego powściągliwość w kwestiach polityki światowej, jego uroczystości pogrzebowe stwarzają szereg “opcji dyplomatycznych”. Jak już wiadomo, wysłanniczką Kremla będzie obecna rosyjska minister kultury Olga Liubimowa. Władimir Putin trzyma się z daleka, między innymi z powodu sankcji międzynarodowych. Już w 2005 roku prezydent Rosji nie wziął udziału w pogrzebie papieża Polaka. „Scena watykańska może zostać również wykorzystana do demonstracyjnego dystansowania się” – skomentował Schlott zachowanie Rosjan.
“Ale Rosja nie jest w tym osamotniona”, powiedział historyk. W 2005 roku także Chiny nie wysłały nikogo do Rzymu. Teraz może się to powtórzyć. Stosunki między Watykanem a Chinami są napięte, szczególnie ze względu na dyplomatyczne uznanie Tajwanu przez Stolicę Apostolską. „Jeśli Tajwan weźmie udział, Chiny będą trzymać się z daleka” – powiedział Schlott i dodał: „Jestem ciekaw, czy chińscy przedstawiciele Kościoła katolickiego również odmówiliby swego udziału”. Nie wszyscy w Kościele zgadzają się z podejściem zmarłego papieża do pojednania z komunistycznymi Chinami.
Izrael i Palestyna
Następnie jest jeszcze Bliski Wschód: Franciszek poświęcił swoje życie na dążenie do dialogu z państwami muzułmańskimi, krytykował wojnę w Strefie Gazy i utrzymywał kontakt z mniejszością chrześcijańską w Strefie Gazy. Teraz w Izraelu panuje irytacja: tamtejszy rząd początkowo opublikował w internecie wyrazy współczucia po śmierci papieża, ale potem je usunął. Ewentualna nieobecność przedstawiciela Izraela w sobotę byłaby silnym, negatywnym sygnałem nie tylko dla Watykanu, biorąc pod uwagę delikatną sytuację na Bliskim Wschodzie. Obecność Izraela mogłaby jednak stworzyć przestrzeń do dialogu dyplomatycznego w regionie ogarniętym wojną.
Następne dni pokażą, jakie będą “dyplomatyczne konsekwencje” pogrzebu Franciszka. „Pogrzeby papieskie nie są klasycznymi spotkaniami na szczycie, ale ich symboliczna i polityczna waga jest znaczna”, powiedział Schlott. Podkreślił, że nie należy lekceważyć potencjału takich spotkań. Wykazują one “paradoksalną moc, która jednoczy w żałobie i otwiera drzwi, które w innym wypadku być może pozostałyby zamknięte”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.
Nie wszyscy zwierzchnicy zwierzchnicy dykasterii Kurii Rzymskiej przestają pełnić urząd.
Na całej trasie przejazdu przez Wieczne Miasto tysiące ludzi.
Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.