Na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie odbyła się konferencja na temat przyszłych dróg teologii.
Jaka ma być teologia w przyszłości? Jakim językiem winna być opowiadana? Jaki ma wpływ na nią kontekst kulturowy? Na te i inne pytania dotyczące tej dyscypliny nauki starało się odpowiedzieć ponad 500 teologów z całego świata.
Na zaproszenie kardynała José Tolentino Calaça de Mendonça, prefekta watykańskiej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji zorganizowano na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie pierwszą konferencję na temat przyszłych dróg teologii.
Zachować depozyt wiary
Jak podkreślali jej uczestnicy, a przybyło na konferencję ponad pół tysiąca teologów i teolożek z całego świata, osób duchownych i świeckich, istotnym aspektem obrad jest fakt, iż opierają się one na metodologii wypracowanej na niedawno zakończonym Synodzie o synodalności.
„W pierwszym dniu obrad wskazywano na potrzebę uprawiania teologii w kontekście życia poszczególnych ludzi i wspólnot. Nie brakowało też głosów o konieczności zachowania depozytu wiary, który oparty jest na Objawieniu Bożym i przechowywany oraz przekazywany przez tradycję Kościoła” - mówił Vatican News ks. prof. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, obecny na konferencji.
Teologia nie oderwana od życia
W trakcie obrad panowało przekonanie, że teologia nie może być oderwana od codziennego życia, ale należy ją uprawiać w kontekście problemów, doświadczeń i pytań stawianych przez ludzi i wspólnoty.
„Warto podkreślić, że kontekst egzystencjalny, społeczny czy kulturowy teologii może bardzo szybko się zmieniać. Potwierdza to wojna na Ukrainie, wojna na Bliskim Wschodzie albo nawiedzające nas coraz częściej klęski żywiołowe” - wskazywał ks. prof. Wiesław Przygoda, dyrektor Instytutu Nauk Teologicznych, profesor teologii pastoralnej z KUL.
Jego zdaniem w kontekście tak dramatycznych wydarzeń ta sama Radosna Nowina wymaga innego języka, odmiennej narracji. „Teologia uprawiana w duchu synodalnym, zgodnie z życzeniem Papieża Franciszka, ma być opowiadania językiem prostym, egzystencjalnym i komunikatywnym dla ludzi wszystkich kultur i narodów” - mówił Vatican News ks. Wiesław Przygoda.
Zgodnie z Kantowymi zasadami
Uczestnicy kongresu starali się również zastanowić, czy teologia ma przyszłość oraz jaka powinna być teologia w przyszłości.
„Rezultat wspólnego namysłu i dyskusji pozwala odpowiedzieć pozytywnie. Gdy teologia będzie się posługiwać Kantowymi zasadami: quid facti i quid iuris (jakie są fakty, jakie jest prawo), zachowa swoją tożsamość merytoryczną i pozostanie w nurcie metodologicznej naukowości, zdolnej do akademickiego dialogu” - stwierdził w rozmowie z Vatican News ks. prof. Grzegorz Chojnacki, dziekan Wydziału Teologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Dodał, że teologia w przyszłości musi być gotowa do interdyscyplinarności, powinna być osadzona w ziemskiej egzystencji, nie zapominając o ostatecznym celu i przeznaczeniu człowieka.
Od redakcji Wiara.pl
W sumie nic nowego. Przecież teologia uprawiana na klęczkach - jak się kiedyś postulowało - bardzo mocno dotyka też życia i codziennych wyborów. Właśnie dlatego, że poznaje Boga, jaki jest i widzi, jak to, kim jest, powinno wpływać na życie wierzących w Niego.
Zaprezentowane dzieła sztuki w większości zostały niedawno odrestaurowane.
Na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie odbyła się konferencja na temat przyszłych dróg teologii.
Ludowa pobożność i wyzwania dla regionu Morza Śródziemnego - to główne tematy niedzielnej podróży.
Publikujemy treść komunikatu Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
Watykan opublikował papieskie orędzie na 58. Światowy Dzień Pokoju.
W Rzymie zakończył się Międzynarodowy Kongres na temat teologii.
"Modlę się za wstawiennictwem Dziewicy Maryi o to, aby naród syryjski mógł żyć w pokoju".