Zmiany w kierownictwie Watykanu?

W najbliższym czasie należy oczekiwać zmian kierownictwa Państwa Watykańskiego – twierdzi na łamach blogu vaticaninisder Andrea Tornielli. Według posiadanych przez niego informacji aktualny sekretarz Gubernatoratu, abp Carlo Maria Viganò miałby zostać nuncjuszem w USA, a kard. Giovanniego Lajolo, który ukończył już przewidziany prawem wiek ( ur. 3 stycznia 1935 r.) miałby zastąpić obecny nuncjusz w USA, abp Pietro Sambi (73 lata).

Jak informuje Tornielli abp Viganò wprowadził w instytucjach Państwa Watykańskiego rygorystyczną politykę oszczędności, co przyczyniło się do dodatniego salda budżetu za rok 2010. Wyniesienie do rangi papieskiego przedstawiciela w USA było by więc uznaniem dla jego zasług. Jego następcą w Gubernatoracie miałby zostać 56.letni prawnik, ks. prał. Giuseppe Sciacca, audytor Roty Rzymskiej, cieszący się zaufaniem Ojca Świętego oraz watykańskiego sekretarza stanu, kard. Tarcisio Bertone.
Gubernatorat Państwa Watykańskiego jest jego zarządem w sprawach administracyjnych, technicznych itp. W jego skład wchodzi 8 zarządów generalnych m. in. pomników, muzeów i galerii papieskich, służb technicznych, gospodarczych, zdrowotnych. Gubernatorat ściśle współpracuje z Papieską Komisją ds. Państwa Miasta Watykańskiego, która jest władzą ustawodawczą tego państwa. Obecnie zatrudnia ok. 1,9 tys. osób.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| WATYKAN

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.