Biografia papieża Jana Pawła II.
George Weigel, Świadek nadziei. Biografia papieża Jana Pawła II, W drodze, Poznań 2024
Świadek nadziei, z nowym wstępem do polskiego wydania, to bestsellerowa biografia papieża, próba opowiedzenia o tym, jaki był Karol Wojtyła, człowiek wezwany do Rzymu „z dalekiego kraju”, który został Janem Pawłem II, kanonizowanym w 2014 roku. George Weigel pokazuje nam, co kształtowało postawę i duchowość papieża oraz decydowało o kierunku jego myśli i działań.
To monumentalne dzieło, będące efektem pięciu lat wytężonej pracy badacza. Książka bazuje na rozmowach z przyjaciółmi i współpracownikami ojca świętego, wypowiedziach osobistości z kręgów religijnych, politycznych i artystycznych, a także na archiwalnych dokumentach po raz pierwszy udostępnionych przez Watykan tajnych dokumentach oraz prywatnej korespondencji papieża.
Jest to najpełniejsze na świecie, uzupełnione, wydanie międzynarodowego bestsellera. Biografia Jana Pawła II wysoko ceniona jest przez Watykan, powstała za aprobatą papieża i przy jego współudziale.
– Podczas rozmowy w papieskim apartamencie w marcu 1996 roku Jan Paweł II wspomniał o próbach opowiedzenia historii jego życia przez poprzednich biografów: „Oni próbują zrozumieć mnie z zewnątrz. Ale mnie można zrozumieć tylko od wewnątrz”. Już wtedy wiedział, że jest postacią historyczną. Podkreślał jednak, że jeżeli ktoś naprawdę chce wiedzieć, co uczyniło go takim, a nie innym człowiekiem, poznać jego samego oraz jego dokonania, powinien odczytywać jego losy tylko od wewnątrz, niejako przez pryzmat jego duszy. W ten oto sposób Jan Paweł II nadawał swojemu życiu właściwy kontekst – napisał George Weigel w przedmowie do nowego polskiego wydania książki Świadek nadziei. Biografia papieża Jana Pawła II (tytuł oryginalny: Witness to Hope: The Biography of Pope John Paul).
I dodał: „Karol Wojtyła wniósł do papiestwa wyjątkowy amalgamat osobistych darów i talentów, oszlifowanych przez dziesięciolecia pracy intelektualnej i duszpasterskiej. Dzięki niezachwianej wierze w Boga, która nadała kierunek jego życiu, wykorzystał te umiejętności do odnowienia samozrozumienia Kościoła katolickiego, uczynił z niego główną siłę sprawczą w wielu miejscach świata, wytyczając ewangeliczny kierunek katolickiego życia i misji w trzecim tysiącleciu istnienia chrześcijaństwa. Wszystko to przyjmujemy z wdzięcznością. Jednak nie zrozumiemy Jana Pawła II „od wewnątrz”, jeśli nie uznamy, że ten najbardziej wpływowy papież od stuleci był przede wszystkim radykalnie nawróconym uczniem Chrystusa. Wszystko w jego dojrzałym życiu i pontyfikacie właśnie tam miało swoje korzenie. To także było najgłębszym źródłem jego zdolności inspirowania innych do życia w heroicznej cnocie i naśladowania Jezusa Chrystusa ‒ a tym samym do nadawania historii bardziej ludzkiego wymiaru”.
Pierwszy polski przekład biografii ukazał się na jubileusz 80. urodzin Karola. Wersja uzupełniona uwzględnia wydarzenia pontyfikatu do października 2001 roku oraz zawiera aneks od wydawcy (Kalendarium 2001-2005). Obecne wydanie uzupełnione zostało o nowy wstęp George`a Weigela.
Świadek nadziei. Biografia papieża Jana Pawła II pozwala czytelnikowi odkryć szlaki życia papieża od jego dzieciństwa do wyboru na Stolicę Piotrową. Po przeczytaniu jego historii dostrzeżemy ogromny udział Opatrzności Bożej w życiu Karola Wojtyły.
To Bóg, poprzez spotykanych ludzi, poprzez przykłady świętych, wskazywał Wojtyle jego posłannictwo, aż w końcu Boża Opatrzność zaprowadziła go do Watykanu, gdzie jako 264. następca Piotra Apostoła przyjął imię swego poprzednika – Jan Paweł.
O autorze:
George Weigel (ur. 1951) – amerykański teolog, pisarz katolicki, działacz społeczny i polityczny. Zajmuje się głównie kwestiami dotyczącymi religii i kultury, obliczem chrześcijaństwa w dobie demokracji i kapitalizmu. Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazały się książki jego autorstwa: Ostateczna rewolucja: Kościół sprzeciwu a upadek komunizmu (1995), Następny papież. Urząd Piotra i misja Kościoła (2020) oraz najlepiej sprzedająca się biografia papieża Jana Pawła II, zatytułowana Świadek nadziei (2024).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.