W dzisiejszej audiencji dla przedstawicieli katolickich uniwersytetów uczestniczyli także delegaci z polskich uczelni.
Jak zgodnie zaznacza dwóch z nich, Franciszek przypomniał zwłaszcza o ludzkim wymiarze zarówno pracy naukowej, jak i funkcjonowania społeczności uczelnianej. W jego przemówieniu jest ważne wskazanie: wiedza dla wiedzy, gdy brakuje tego co ludzkie, to wiedza nieużyteczna – mówi ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Jak wskazuje rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, stulecie Międzynarodowej Federacji Katolickich Uniwersytetów przypomina przede wszystkim przesłanie związane z utworzeniem tej organizacji, tzn. „sieć i pojednanie”. Związek ten powstawał po pierwszej wojnie światowej, gdy świat był bardzo mocno podzielony i taki aspekt wybrzmiewa znacząco również dzisiaj – mówi duchowny. Jak dodaje, obrady członków federacji pokazały, że istnieje potrzeba integracji środowisk z różnych kontynentów.
Z kolei ks. prof. Robert Tyrała zaznacza, iż audiencja z Papieżem miała bardzo spontaniczny charakter. „Jak dobry ojciec spotkał się z nami, każdemu podał rękę i błogosławił” – mówi rektor Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Jak dodaje, Franciszek dziękował za wszystko, co uniwersytety czynią dla rozkrzewienia wiary, podkreślając, że kluczowa jest troska o człowieka.
Środa jest szóstym dniem pobytu 88-letniego Franciszka w Poliklinice Gemelli.
Franciszek jest jednak w dobrym nastroju – stwierdza Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Papież zmaga się z polimikrobiologiczną infekcją dróg oddechowych.
Poprawa zdrowia, ale papież nie poprowadził niedzielnej modlitwy Anioł Pański.
Trzeba zakończyć tę wojnę - mówił też o sytuacji na Ukrainie.