W Ziemi Świętej taktyka spalonej ziemi nie jest rozwiązaniem

Historyczna rola chrześcijan w regionie polega na tym, by stanowić pomost między różnymi grupami etnicznymi.

W Ziemi Świętej taktyka spalonej ziemi nie jest rozwiązaniem – podkreślił kard. Fernando Filoni, wielki mistrz Zakonu Grobu Bożego w Jerozolimie. Jak zaznaczył, rozmawiając z Radiem Watykańskim, nie można myśleć, że Izrael nie ma prawa istnieć. Jednak to samo dotyczy również Palestyńczyków – dodał wieloletni watykański dyplomata.

Przyznał on, iż historyczna rola chrześcijan w regionie polega właśnie na tym, by stanowić pomost między różnymi grupami etnicznymi. Podkreślił, że chrześcijanie są świadomi cierpień i problemów obu stron konfliktu w Ziemi Świętej. Okazują bliskość zarówno Żydom, jak i Palestyńczykom. Zaznaczył, iż obecnie barierę stanowi chęć obrony tylko własnego prawa do istnienia, bez względu na innych. Jeśli nie wyjdziemy z takiej logiki, utkniemy w martwym punkcie – mówi kard. Filoni.

„Tak dalej być nie może. Musimy dojść do rozwiązania problemów, jakie przez długi czas pozostawały zakopane gdzieś głęboko w szufladach polityki międzynarodowej, instytucji i podmiotów, które mogły i powinny działać, a tego nie robiły. Potrzeba woli i wkładu ludzi ponoszących odpowiedzialność za narody. Nie możemy zamknąć się w sobie. Jednym z aspektów tej tragedii jest pułapka, w którą wpadła ludność Strefy Gazy. Nie można myśleć o rozwiązaniu problemu poprzez taktykę spalonej ziemi. To nie jest rozwiązanie. Nie można myśleć: niech zginie Samson i wszyscy Filistyni.“

*

Papieski apel: powiedzmy „dość” wojnom
Do sytuacji w Ziemi Świętej odniósł się dziś także papież Franciszek. Po zakończeniu modlitwy Anioł Pański podkreślił, iż cały czas myśli o ciężkiej sytuacji w Palestynie i w Izraelu, gdzie liczne osoby straciły życie. „Błagam was, byście to przerwali, w imię Boga: wstrzymajcie ogień!” – nawoływał.

Wyraził dalej nadzieję, że „zostaną podjęte wszelkie sposoby, aby bezwzględnie uniknąć rozprzestrzenienia się konfliktu, móc pomóc rannym oraz dotrzeć ze wsparciem do mieszkańców Gazy, gdzie sytuacja humanitarna jest bardzo poważna”. Następnie apelował również o natychmiastowe uwolnienie porwanych przez Hamas zakładników. Zwrócił uwagę, iż wśród nich znajdują się także nieletni, którzy powinni wrócić do swych rodzin. „Tak, myślimy o dzieciach, o wszystkich dzieciach dotykanych przez tę wojnę, a także na Ukrainie i przez inne konflikty: tak zabija się ich przyszłość” – mówił z bólem Franciszek.

Swój apel o starania o pokój zakończył mocnym zdaniem: „Módlmy się, aby miano siłę do powiedzenia «dość»”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama