Krzyżmo i namaszczenie

Obchody Wielkiego Czwartku rozpoczynają się Mszą krzyżma. Przewodniczy jej biskup miejsca. Towarzyszą prezbiterzy. Święci się wówczas oleje: olej chorych, olej katechumenów i krzyżmo. Poświęcone dziś oleje będą używane do sakramentów świętych podczas następnego roku.

Olejem świętym, olejem katechumenów będą namaszczani katechumeni w czasie chrztu. Oleju chorych używa się podczas udzielania sakramentu chorych. Krzyżmo z kolei służy do namaszczenia w czasie bierzmowania, konsekracji ołtarzy i kościołów. Namaszczeni krzyżmem są także w czasie święceń: diakoni, prezbiterzy i biskupi – wyjaśniał w Wielki Czwartek 1979 roku Jan Paweł II.

Tę symbolikę namaszczenia olejem wyjaśnił papież Benedykt XVI w osobistej homilii wygłoszonej w Wielki Czwartek 2006 roku

„...nasze ręce zostały namaszczone olejem, który jest znakiem Ducha Świętego i jego mocy. Dlaczego właśnie ręce? Ręka człowieka jest narzędziem jego działania, symbolem jego możliwości stawienia czoła światu, nawet „ujęcia go w dłoń”. Pan nałożył na nas ręce i chce teraz naszych rąk, aby w świecie stały się jego rękami. Chce, aby nie były już narzędziem zagarniania rzeczy, ludzi, świata dla siebie, by mieć je na własny użytek, lecz żeby przekazywały jego boski dotyk, oddając się na służbę jego miłości. Chce, żeby były narzędziem służby, a więc wyrazem misji całej osoby, która staje się Jego gwarantem i niesie Go ludziom”.

W symbolice starotestamentalnej – wyjaśnia dalej Benedykt XVI – namaszczenie olejem jest znakiem przyjęcia na służbę. Królowie, prorocy, kapłani, przyjąwszy ten znak, mogą dzięki temu dać więcej ponad to, czym sami dysponują. Namaszczony zatem – jak mówi papież – „jest wywłaszczony z siebie”, oddaje się służbę komuś większemu od siebie. Pełni już nie swoje, ale Jego dzieło.

 „Oddajmy dziś nasze ręce na nowo do jego dyspozycji prosząc, by stale na nowo brał nas za ręce i prowadził” – zachęcał papież. (Wielki Czwartek, Msza krzyżma 2006)

Święcąc oleje podczas Mszy krzyżma „Chcemy dzisiaj przygotować Kościół do (...) sprawowania sakramentów wiary, które mają swoje centrum w Eucharystii. Wszystkie sakramenty – te, których znakiem jest namaszczenie, i które są sprawowane bez tego znaku jak pokuta i małżeństwo – oznaczają skuteczne uczestnictwo w mocy Tego, którego sam Ojciec namaścił i posłał na świat. Obchodzimy dzisiaj Wielki Czwartek, sprawujemy liturgię tej mocy, która swoją pełnię osiągnęła w słabościach Wielkiego Piątku, w cierpieniach Chrystusowej męki i konania, aby [On] przez to wszystko wysłużył nam łaskę”. – tłumaczył Jan Paweł II w 1979 roku.


Krzyżmo i namaszczenie   Pascha z błogosławionym Janem Pawłem II, Wydawnictwo "Salwator" Komentarz przygotowany na podstawie materiałów serwisu papiez.wiara.pl oraz najnowszej książki Wydawnictwa Salwator "Pascha z błogosławionym Janem Pawłem II". W tej niewielkiej publikacji red. Janusz Poniewierski zebrał rozważania Jana Pawła II na temat liturgii Wielkiego Tygodnia i Wielkiej Nocy. Papież - wkrótce błogosławiony - przez lata swojego pontyfikatu prowadził nas ku temu, co jest istotą chrześcijaństwa - wiary w zmartwychwstanie Jezusa, które poprzedziły wydarzenia Wielkiego Tygodnia. Książeczka przygotowana przez papieskiego biografa - Janusza Poniewierskiego - może pomóc lepiej zrozumieć i dobrze przeżyć rozpoczęte dziś Triduum Paschalne - jego gesty, znaki, symbole.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg