19 kwietnia 2005 roku 78-letni Joseph Ratzinger został wybrany 265. papieżem i przyjął imię Benedykta XVI. Dziś kończy się 6-ty rok pontyfikatu papieża z Niemiec, którego motto brzmi: „Cooperatores veritatis”, czyli Współpracownicy prawdy.
Nauczanie
Benedykt XVI wydał 3 encykliki: 25 stycznia 2006 r. papież ogłosił swoją pierwszą encyklikę „Deus caritas est” (Bóg jest miłością). Druga encyklika „Spe salvi” została ogłoszona 30 listopada 2007 r. Dokument ten określany jest jako „traktat o nadziei, zachęcający do refleksji nad sensem życia”. 7 lipca 2009 r. ogłoszono trzecią encyklikę Benedykta XVI „Caritas in veritate”. Jej tematem jest integralny rozwój ludzki w miłości i prawdzie. Papież adaptuje w niej naukę społeczną Kościoła do wyzwań globalizującego się świata w dobie kryzysu. Integralny rozwój człowieka traktuje jako wartość nadrzędną wszelkiego postępu.
Papież Benedykt XVI zrealizował projekt pisarski, który powziął jeszcze w czasie, gdy nie był papieżem. 16 kwietnia 2007 r., w 80-te urodziny Benedykta XVI, ukazało się niemieckie wydanie jego nowej książki – teologicznej rozprawy o Jezusie Chrystusie pt. „Jezus z Nazaretu. Od chrztu w Jordanie do Przemienienia”. 10 marca 2011 r. w Watykanie zaprezentowano drugi tom: „Jezus z Nazaretu. Od wjazdu do Jerozolimy do Zmartwychwstania”. „To coś więcej niż książka – to świadectwo poruszające, pociągające i wyzwolicielskie” – powiedział podczas prezentacji prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouellet. Papież obiecał, że jeszcze napisze zeszyt o życiu ukrytym Jezusa Chrystusa, czyli przed rozpoczęciem Jego publicznej działalności.
Wielkim wydarzeniem była publikacja wywiadu-rzeki z Benedyktem XVI pt. „Światłość świata”, którą przeprowadził niemiecki dziennikarz Peter Seewald. Jest to już trzecia tego rodzaju rozmowa ks. Josepha Ratzingera z tym dziennikarzem – dwie poprzednie zaowocowały książkami: „Sól ziemi” (1997) oraz „Bóg i świat” (2001). Prezentacja wywiadu-rzeki odbyła się 23 listopada 2011 r. w Watykanie. „Jest to oryginalna forma papieskiej posługi, odpowiadająca na liczne pytania, związane z teraźniejszością” – powiedział o wywiadzie ksiądz Federico Lombardi w komentarzu dla magazynu „Octava dies”. Papież nie uchyla się od odpowiedzi na pytania dotyczące skandali związanych z molestowaniem nieletnich przez osoby duchowne, ludzkiej seksualności, zaniedbań, błędów i grzechów Kościoła, kryzysu wiary i społeczeństwa, światowego kryzysu finansowego. Książka nie obwieściła zapowiadanego przez światowe media przełomu w nauczaniu Kościoła ws. stosowania prezerwatyw.
Warto wspomnieć, że Katechizm Kościoła Katolickiego, który został opublikowany w 1992 roku, w trakcie pontyfikatu Jana Pawła II, był opracowywany od 1986 r. pod kierownictwem kard. Ratzingera. W trwającym roku 2011 ukazał się YouCat – katechizm dla młodych, a przedmowę katechizmu napisał papież Benedykt XVI. „Proszę was, studiujcie katechizm namiętnie i wytrwale! Studiujcie go w ciszy pokoju, czytajcie we dwoje, jeśli jesteście zaprzyjaźnieni, twórzcie grupy czytelnicze, wymieniajcie się swoimi spostrzeżeniami w Internecie. Na różne sposoby rozmawiajcie o swojej wierze!” – apeluje Benedykt XVI do młodego czytelnika. Przewodniczący Komisji Wiary w Konferencji Biskupów Niemieckich, kard. Karl Lehmann, uważa, że YouCat może stać się „sercem” nowej ewangelizacji.
Może rzeczywiście mamy do czynienia z „pontyfikatem nowej ewangelizacji”?
Josef Ratzinger – trzecie dziecko Josepha i Marii Ratzingerów, urodził się 16 kwietnia 1927 roku w Markl am In, miejscowości znajdującej się w Górnej Bawarii (Niemcy). W dniu narodzin, w Wielką Sobotę został ochrzczony. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1951 r. Kardynałem został w 1977 r., a w 1981 r. – prefektem Kongregacji Nauki Wiary. W latach 2002-2005 pełnił funkcję dziekana Kolegium Kardynalskiego, a 19 kwietnia 2005 r., trzy dni po swoich 78. urodzinach, został wybrany na 265. papieża Kościoła katolickiego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.