Franciszek spotkał się z kapitułą generalną Sług Pocieszyciela. To młode zgromadzenie ma szczególny charyzmat – pragnie służyć kapłanom w spełnieniu ich powołania. W sposób szczególny otacza troską księży w kryzysie. „Tylko Duch uzdrawia nas z niewierności, tylko On, nie zaś jakieś inne metody” – podkreślał na spotkaniu Papież.
Ojciec Święty wskazał również na konieczność pogłębienia duchowości zadośćuczynienia, wychodząc od potrzeby oczyszczenia.
Służycie w duchu miłosiernego Samarytanina
„Motto waszego Instytutu, Pro Christo sacerdote, dobrze podsumowuje wasze szczególne powołanie: jesteście oddani na służbę Chrystusowi w Jego kapłanach. W chwili obecnej oznacza to również uczestnictwo w szczególnej drodze oczyszczenia, przez którą przechodzi Kościół z powodu tragedii nadużyć. «Grzech nas oszpeca i boleśnie doświadczamy jego upokorzenia, gdy my sami lub jeden z naszych braci kapłanów lub biskupów wpada w bezdenną otchłań występku, korupcji lub, co gorsza, przestępstwa, które niszczy życie innych» (Medytacja dla duchowieństwa Rzymu, 7 marca 2019 r.). W takiej sytuacji bycie «sługami Pocieszyciela» wymaga poświęcenia swojego życia towarzyszeniu niektórym braciom kapłanom i osobom konsekrowanym, oferując każdemu z nich drogę ascezy, nawrócenia oraz odnowy duchowej i powołaniowej. W duchu i stylu miłosiernego Samarytanina stawiacie się obok tych braci, dzieląc z nimi życie i codzienną modlitwę. Przede wszystkim umieszczacie ich we wspólnocie modlącej się, która pomaga im na nowo odkryć harmonię życia, którą kryzys powołania zawsze narusza.“
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.