Program spotkania w Asyżu

„Pielgrzymi prawdy, pielgrzymi pokoju”. Tak brzmi temat „Dnia refleksji, dialogu i modlitwy o pokój i sprawiedliwość na świecie”, który Papież zapowiedział przed trzema miesiącami na 25-lecie zorganizowanego przez Jana Pawła II w Asyżu Światowego Dnia Modlitw o Pokój.

27 października, dokładnie w rocznicę tamtego wydarzenia, Benedykt XVI wzorem swego poprzednika spotka się w mieście św. Franciszka z przedstawicielami różnych wyznań chrześcijańskich i innych religii. Zaproszeni są też tacy ludzie nauki i kultury, którzy, choć nie wyznają żadnej religii, szukając prawdy czują się odpowiedzialni za sprawiedliwość i pokój na świecie. Program „Dnia refleksji, dialogu i modlitwy” przedstawiono dziś w Asyżu w biurze prasowym przy tamtejszej bazylice św. Franciszka.

27 października Ojciec Święty i wszystkie zaproszone delegacje wyruszą z Rzymu wspólnie pociągiem. Podobnie Jan Paweł II jechał tam z takimi delegacjami w styczniu 2002 r. Tym razem uczestnicy zbiorą się najpierw w asyskiej bazylice Matki Bożej Anielskiej. Przypomną wspólnie oba spotkania Papieża-Polaka z wyznawcami różnych religii w Asyżu, to sprzed 25 i sprzed 9 lat, podejmując temat tegoroczny. Przemówi Benedykt XVI i przedstawiciele różnych delegacji. Potem będzie wspólny skromny obiad, który ma przypominać posiłek ludzi ubogich. Po nim każdy będzie miał czas na milczenie, refleksję i modlitwę. Po południu wszyscy, którzy z tej okazji zjadą się do Asyżu, przejdą od Porcjunkuli do bazyliki św. Franciszka. W ostatnim etapie milczącego marszu wezmą też udział zaproszone na spotkanie delegacje. Na zakończenie przed bazyliką uczestnicy odnowią uroczyste zobowiązanie do wspólnego działania na rzecz pokoju.

Już w przeddzień spotkania w Asyżu, 26 października, Papież przewodniczyć będzie modlitewnemu czuwaniu w bazylice watykańskiej. Zaprasza na nie wiernych diecezji rzymskiej. Również inne Kościoły lokalne i wspólnoty na całym świecie zachęca się do podobnych inicjatyw.

W najbliższych tygodniach kardynałowie przewodniczący trzech Papieskich Rad, ds. Popierania Jedności Chrześcijan, ds. Dialogu Międzyreligijnego i ds. Kultury, roześlą w imieniu Ojca Świętego zaproszenia do osób, które mają wziąć udział w październikowym spotkaniu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ASYŻ, PAPIEŻ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama