Papież zapisał się na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie

Przypomniał też, że dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Misyjny i zaprosił do modlitwy o pokój.

Po modlitwie Anioł Pański, Papież przypomniał, że wczoraj w Madrycie odbyła się beatyfikacja dwunastu redemptorystów, męczenników z czasów hiszpańskiej wojny domowej. Życzył zebranym, aby ich świadectwo pobudzało do spójności w wyznawaniu wiary i do odwagi oraz podtrzymywało tych, którzy trudzą się dzisiaj w niesieniu Ewangelii światu.

Franciszek wyraził smutek z powodu katastrofalnych powodzi, które dotykają wiele krajów w Afryce, powodując śmierć i zniszczenia. Zapewnił o modlitwie za ofiary i bliskości wobec milionów przesiedleńców. Wezwał także do większego wspólnego wysiłku, aby zapobiegać w przyszłości podobnym nieszczęściom.

Franciszek zwrócił dzisiaj np. uwagę na sytuację w Etiopii, która od długiego czasu jest dotknięta poważnym konfliktem wewnętrznym. Przypomniał, że przemoc nie rozwiązuje niezgody, a jedynie zwiększa jej tragiczne konsekwencje. Zaapelował do ponoszących odpowiedzialność polityczną, aby położyli kres cierpieniom bezbronnej ludności i znaleźli sprawiedliwe rozwiązania dla trwałego pokoju w całym kraju.

Ojciec Święty wezwał do modlitwy, solidarności i niezbędnej pomocy humanitarnej dla etiopskich braci i sióstr, tak bardzo doświadczonych przez cierpienie.

Dzisiaj rozpoczyna się w Rzymie spotkanie „w duchu Asyżu”, organizowane przez Wspólnotę św. Idziego. Zgromadzi ono liderów wielkich religii oraz przedstawicieli świata kultury i polityki, a także reprezentantów instytucji międzynarodowych. Franciszek nawiązał do tego wydarzenia.

„Pojutrze, we wtorek 25 października, udam się do Koloseum, aby wraz z przedstawicielami Kościołów, wspólnot chrześcijańskich i Religii Świata, zgromadzonymi w Rzymie na spotkaniu «Wołanie o pokój», modlić się o pokój na Ukrainie i w świecie – zaznaczył Papież. - Zapraszam do duchowego włączenia się w to błaganie Boga: modlitwa jest siłą pokoju. Módlmy się, módlmy się nadal za Ukrainę, która jest tak udręczona.“

Ojciec Święty przypomniał też, że dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Misyjny.

„Jest to ważna okazja, by na nowo rozbudzić we wszystkich ochrzczonych pragnienie uczestniczenia w powszechnej misji Kościoła, poprzez świadectwo i głoszenie Ewangelii – podkreślił Papież. - Zachęcam wszystkich do wspierania misjonarzy modlitwą i konkretną solidarnością, aby mogli kontynuować swoje dzieło ewangelizacji i promocji człowieka na całym świecie.“

Ojciec Święty zauważył, dzisiaj rozpoczynają się zapisy na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie w sierpniu 2023 roku.

„Zaprosiłem dwoje młodych ludzi z Portugalii, aby byli tutaj ze mną, podczas gdy ja zarejestruję się jako pielgrzym. Zrobię to teraz... (tutaj kliknął na tablet). Tam, zapisałem się. A czy ty się zapisałeś? – zapytał Papież - Zrób to... A ty, zarejestrowałaś się? Zrób to... Tutaj, pozostań tutaj. Drodzy młodzi, zapraszam was do zgłoszenia się na to spotkanie, w którym po długim okresie oddalenia odkryjemy na nowo radość braterskiego uścisku między narodami i między pokoleniami. Bardzo tego wszyscy potrzebujemy!“

Przygotowaniu do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie służyło czterodniowe spotkanie przedstawicieli duszpasterstwa młodzieżowego Europy. Odbywało się ono w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie pod hasłem: „Wstań! Chrystus cię woła”. Wzięli w nim udział biskupi i młodzi z blisko 30 krajów naszego kontynentu, a zostało ono zorganizowane przez Radę Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

Jak zaznaczył stojący na czele Rady Konferencji Episkopatów Europy abp Gintaras Grušas był to czas słuchania młodych, zapoznania się z ich inicjatywami, aby zrozumieć problemy, które napotykają w codziennym życiu. Metropolita wileński wspomniał też o trudnej sytuacji na Ukrainie, a dla młodych reprezentujących obydwa obrządki katolickie tego kraju była to okazja, żeby podzielić się ze swoimi rówieśnikami doświadczanym cierpieniem wojny i świadomością, że są obecnie głównymi obrońcami wartości chrześcijańskich i europejskich.

Zdaniem metropolity krakowskiego, abp Marka Jędraszewskiego młodzi ludzie stają dzisiaj przed trudnymi wyzwaniami:

„Epoki post- prawdy, trudnego wychodzenia z pandemii koronawirusa, a przede wszystkim okrutnej wojny, którą tuż za naszą wschodnią granicą wywołała Rosja, napadając na Ukrainę. Nasza duchowa konfrontacja z wyzwaniami współczesnego czasu musi być równocześnie jak najbardziej owocnym przygotowaniem do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży które odbędą się w Lizbonie“

Dla wielu uczestników krakowskiego spotkania szczególną wymowę miała modlitwa w sanktuarium poświęconym Janowi Pawłowi II – papieżowi, który zainaugurował Światowe Dni Młodzieży.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg