Podejmowane są wysiłki, by Bazylika św. Piotra była mniej muzeum a bardziej sanktuarium.
Wskazuje na to kard. Mauro Gambetti, który odkąd został archiprezbiterem tej świątyni, stara się ożywić tam inicjatywy duszpasterskie. Wpisuje się w nie video mapping, który przez dwa najbliższe tygodnie będzie wieczorami wyświetlany na fasadzie kościoła. Akcja mająca przybliżyć postać św. Piotra nosi tytuł „Pójdź za Mną. Życie Piotra”.
Pierwszy w historii video mapping na fasadzie Bazyliki Watykańskiej obejrzało wczoraj wieczorem kilkanaście tysięcy osób obecnych na placu. Inauguracyjny pokaz poprzedził krótki recital Andrei Bocellego. Podczas uroczystości nie zabrakło stanowczych apeli o pokój na Ukrainie i konieczność budowania wzajemnego braterstwa. Kard. Gambetti przypomniał, że seria ośmiominutowych projekcji o patronie bazyliki stanowi przygotowanie do Jubileuszu Roku 2025, a jej celem jest rzucenie światła na postać i życie św. Piotra.
Archiprezbiter świątyni zauważa, że konieczne jest uczynienie z niej miejsca żywego kultu, poprzez przyjęcie pielgrzymów i odpowiednio dostosowane duszpasterstwo. Wskazuje, że Papież Franciszek pragnie, by ów kościół nie stanowił jedynie muzeum, co niełatwo osiągnąć przy 50 tys. pielgrzymów i turystów, którzy odwiedzają to miejsce każdego dnia. Na razie wprowadzono w południe międzynarodowe Msze dla pielgrzymów. Trwają też prace nad wydzieleniem osobnego wejścia dla osób chcących przyjść do bazyliki na liturgię i osobistą modlitwę, a często nie są w stanie tego zrobić z powodu konieczności stania w długiej kolejce.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.