Franciszek: Myślenie o użyciu broni nuklearnej to szaleństwo

Myślenie o użyciu broni nuklearnej to "szaleństwo" - powiedział w środę papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie. Tak nawiązał do obecnych napięć na świecie w związku z wojną na Ukrainie.

W czasie spotkania z wiernymi papież opowiedział o swej niedawnej wizycie w Kazachstanie.

"Trzeba uznać - mówił - że Kazachstan dokonał bardzo pozytywnych wyborów; powiedział +nie+ broni nuklearnej, prowadzi dobrą politykę energetyczną i ekologiczną".

"Był w tym odważny - w momencie, w którym tragiczna wojna skłania niektórych do tego, że myślą o broni nuklearnej; to jest szaleństwo"- oświadczył Franciszek.

Relacjonując swoją wizytę w Kazachstanie papież mówił o VII Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych, w którym wziął udział w stolicy kraju, Nur-Sułtanie. Podkreślił, że dokument końcowy obrad nawiązuje do podpisanej w Abu Zabi w 2019 roku deklaracji o ludzkim braterstwie.

"Jest to owoc drogi, która sięga daleko wstecz: myślę oczywiście o historycznym międzyreligijnym spotkaniu na rzecz pokoju, zwołanym przez św. Jana Pawła II w Asyżu w 1986 r.; myślę o dalekowzrocznym spojrzeniu św. Jana XXIII i św. Pawła VI, a także o spojrzeniu wybitnych postaci innych religii jak Mahatmy Gandhiego"- wyjaśnił Franciszek.

Podkreślając to, że w Kazachstanie liczba katolików jest niewielka stwierdził: "To mała trzódka, ale otwarta, nie zamknięta, nie broniąca się, otwarta i ufna w działanie Ducha Świętego".

Przypomniał, że na ziemiach tych przez dekady wierzący doświadczali "ateistycznych prześladowań".

Wspominaliśmy, dodał, mężczyzn i kobiety, "którzy tak wiele wycierpieli za wiarę w długim okresie prześladowania; byli zabijani, torturowani, więzieni ze względu na wiarę".

Zwracając się do Polaków papież podziękował za modlitwę, jaką towarzyszyli mu podczas jego pielgrzymki do Kazachstanu.

Powitał też obecnych na audiencji uczestników obchodów 40. rocznicy powstania Fundacji Jana Pawła II. Powiedział im: "Dziękuję za waszą obecność i zachęcam was, abyście propagowali w świecie jego dziedzictwo duchowe, naśladując świętość jego życia".

Na zakończenie audiencji papież nawiązał do obchodzonego w środę Światowego Dnia Choroby Alzheimera i zaznaczył, że cierpi na nią wiele osób, które często są z tego powodu "spychane na margines społeczeństwa". Wezwał do modlitwy za chorych, ich rodziny i opiekunów.

Aktualizujemy na bieżąco: Nasza relacja z wojny na Ukrainie

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg