„Wirtualny świat nigdy nie zastąpi piękna spotkań twarzą w twarz. Jednak świat cyfrowy jest i musi być zamieszkiwany przez chrześcijan” – napisał Franciszek we wstępie do książki „Kościół w świecie cyfrowym. Narzędzia i propozycje”. Pozycja wydana przez Stowarzyszenie Włoskich Katolickich Twórców Internetowych, przedstawia szereg wskazówek skutecznego i bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych w celach duszpasterskich.
Jak zaznaczył Papież, kryzys pandemii, przez który skonfrontowaliśmy się z naszą „konstytutywną kruchością”, pokazał nam, jak pożyteczne potrafią być technologie cyfrowe. Także w Kościele nie zabrakło kreatywnego wykorzystania narzędzi komunikacji, by podtrzymać wspólnotowość, relacje i życie religijne.
Czytaj: Papież: Niech wojna na Ukrainie nie doprowadzi do tego, by zapomniano o Syrii
Wirtualne spotkania pozostaną częścią rzeczywistości także po pandemii. Dlatego, by jeszcze lepiej wykorzystywać technologię w duszpasterstwie, Stowarzyszenie Włoskich Katolickich Twórców Internetowych (WECA) wyszło naprzeciw potrzebie księży i wszystkich zaangażowanych w Kościele oraz opracowało szereg wskazówek używania sieci w docieraniu do ludzi.
Chociaż żadna technologia cyfrowa nie zastąpi rzeczywistego spotkania i bliskości, to należy z kreatywnością i wielkodusznością otworzyć się na obecną sytuację.
„Hojności i spontaniczności, które charakteryzowały fazę kryzysową, musi teraz towarzyszyć odpowiednie szkolenie” – podkreślił Franciszek.
Korzystanie z nowych narzędzi wymaga świadomości ich znaczenia, jak i ryzyka, jakie się z nimi wiąże.
Papież stwierdził także, że konieczność uczenia się nowych sposobów komunikacji odnowi być może komunikację jako taką, przy czym szczególną rolę mają do odegrania ludzie młodzi.
„Być może oni będą mogli jutro stać się protagonistami nowych form komunikacji społecznej, bardziej ludzkiej, bardziej zdolnej do słuchania i prawdziwego dzielenia się” – napisał Franciszek.
Choć czasem wydaje się, że Internet zdominowany jest przez fake newsy i najgłośniej krzyczących, może być on także przestrzenią spotkania i słuchania.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.