W swoim codziennym przesłaniu abp Światosław Szewczuk kolejny raz dokonał przeglądu działań na froncie. Podkreślił, że minionej nocy najcięższe walki toczyły się na wschodzie Ukrainy w obwodzie ługańskim. „Wróg rzuca resztki swoich sił, aby pokazać światu choćby pozory przewagi. Tymczasem przez 110 dni wojny Rosjanie nie osiągnęli żadnego z założonych przez siebie celów” – zauważył zwierzchnik ukraińskich grekokatolików.
Zwrócił uwagę, że grekokatolicy obchodzą dziś drugi dzień Zielonych Świąt.
„Zwracamy się w tym czasie do Ducha Świętego, który jest źródłem życia i pokoju, aby udzielił nam swojej siły z wysoka, podtrzymywał nas i przyniósł Ukrainie Boży dar pokoju” – powiedział abp Szewczuk.
Czytaj: Marianin z Charkowa: Mamy już dość tej wojny, ratuje nas humor i modlitwa
Kto wywołuje wojnę zwraca się przeciwko Duchowi Świętemu
„Najbardziej boli serce na myśl o straconych ludzkich istnieniach, na myśl o niewinnie pomordowanych cywilach, kobietach i dzieciach, o wszystkich tych, którzy tak strasznie cierpią przez rosyjską agresję, przez nieludzkie i barbarzyńskie czyny rosyjskich żołnierzy. Dlatego chciałbym szczególnie podziękować Papieżowi Franciszkowi za to, że wczoraj, kiedy obchodziliśmy dzień Pięćdziesiątnicy, kolejny raz zwrócił się do sumienia całego świata i zaapelował, aby nie przyzwyczajać się do wojny, bo taka postawa powoduje, że umierają kolejni ludzie – powiedział abp Światosław Szewczuk. – Wiadomości o wojnie na Ukrainie przestają już być newsami, znikają z pierwszych stron gazet i z czołówek dzienników. Ale Ukraina stoi i walczy, modli się do Ducha Świętego o pokój. To właśnie On daje nam życie, jest Duchem Bożego pokoju. Dlatego każdy, kto wywołuje wojnę, powstaje przeciwko Duchowi Świętemu. Duchu Święty, udziel nam swojej siły z wysoka, aby na Ukrainie zapanował pokój. Uczyń nas nosicielami i budowniczymi pokoju, który nam przynosisz.“
Czytaj: "Papież nie myśli o ustąpieniu" - mówi dawny rzecznik kard. Bergoglio
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.