Podczas spotkania z przedstawicielami włoskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego Papież zaznaczył, że ta dziedzina gospodarki bardzo przyczyniła się do rozwoju współczesnego świata, zbliżając do siebie odległe narody i czyniąc je bardziej znanymi.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że dzięki połączeniom lotniczym tysiące pasażerów może podróżować do innych miast i krajów, w celach służbowych, turystycznych, rodzinnych, poznając w ten sposób różne kultury i tradycje. W ten sposób promuje się wiedzę, współpracę i wzajemną wymianę w sferze kultury, gospodarki i religii. Papież zaznaczył, że służba lotnictwa cywilnego jest bardzo ważna dla rozwoju relacji międzyludzkich i społecznych na poziomie międzynarodowym. Szczególnie w obliczu powracającej pokusy powrotu do stawiania barier narodowych ta praca służy spotkaniu i braterstwu.
„Zupełnie inaczej jest w przypadkach, gdy lotnictwo jest wykorzystywane jako narzędzie agresji, zniszczenia i śmierci. Widzimy to niestety także w tej strasznej wojnie na Ukrainie, naznaczonej codziennie bombardowaniami lotniczymi – podkreślił Papież. – W obliczu tego ponurego scenariusza, tym bardziej potrzebna jest nadzieja, że niebo będzie zawsze wyłącznie niebem pokoju, że będziemy mogli latać w pokoju, aby tworzyć oraz umacniać relacje przyjaźni. Lotnictwo to przyjaźń, to spotkanie!“
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.