Trwające na Bliskim Wschodzie i w świecie arabskim konflikty i rewolty były jednym z tematów rozmowy papieża Benedykta XVI oraz jego współpracowników z prezydentem Libanu Michelem Suleimanem podczas audiencji w czwartek w Watykanie.
Po trwającym pół godziny spotkaniu libańskiego prezydenta z papieżem, a następnie z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Tarcisio Bertone i szefem dyplomacji arcybiskupem Dominque Mambertim biuro prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało: "Podczas rozmów omówiono sytuację na Bliskim Wschodzie, ze szczególnym odniesieniem do ostatnich wydarzeń w niektórych krajach arabskich, i wyrażono wspólne przekonanie o pilnej potrzebie rozwiązania wciąż otwartych konfliktów w regionie".
Ponadto według Watykanu podkreślono, że "Liban ze względu na obecność różnych wspólnot chrześcijańskich i muzułmańskich jest orędownikiem wolności i nacechowanej szacunkiem koegzystencji" dla całego świata.
Kolejne tematy rozmów prezydenta Suleimana w Watykanie to, jak głosi komunikat, zaangażowanie władz świeckich i religijnych na rzecz wychowania w duchu pokoju i pojednania oraz sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
Wyrażono też pragnienie, by "nowy rząd Libanu sprzyjał upragnionej stabilizacji kraju, stojącego w obliczu ważnych wyzwań wewnętrznych i międzynarodowych" - podał Watykan.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.