Na własnych życiowych strategiach możemy się zawieść – mówił Papież Franciszek wskazując, że mimo podejmowanych wysiłków i wyrzeczeń często doświadczamy rozczarowania „nocy pustych sieci”. W rozważaniu przed południową modlitwą Anioł Pański zachęcał, byśmy pozwolili Jezusowi wejść do rozklekotanych łodzi naszego życia, bo z Nim wypłyniemy prawdziwie na głębię.
W swym rozważaniu Ojciec Święty odniósł się do spotkania na brzegu Jeziora Galilejskiego, gdy Jezus przychodzi do Szymona Piotra, zniechęconego całonocnym nieudanym połowem. Wsiada nie do łodzi innych rybaków pełnej ryb, ale do jego pustej i zachęca, by jeszcze raz zarzucił sieci. Papież podkreślił, że jest to piękny obraz także dla nas. Każdego dnia łódź naszego życia opuszcza domowe brzegi, by wypłynąć na morze codziennych zajęć.
Codziennie staramy się „dokonać połowu na głębi”, pielęgnować marzenia, realizować plany, przeżywać miłość w naszych relacjach. Często jednak, podobnie jak Piotr, przeżywamy „noc pustych sieci”, rozczarowanie spowodowane tym, że tak bardzo się staramy, a nie widzimy oczekiwanych rezultatów. Mierzymy się wówczas z poczuciem porażki, a w naszych sercach rodzi się rozczarowanie i gorycz. Właśnie wówczas Jezus postanawia wsiąść do łodzi naszego życia. „Z niej chce głosić światu Ewangelię. Ta właśnie pusta łódź, symbol naszej nieudolności, staje się «katedrą» Jezusa, mównicą, z której głosi Słowo – mówił Franciszek.
Papież – pozwólmy Jezusowi wejść w naszą nieudolność
Ojciec Święty podkreślił, że Szymon Piotr postanowił zaufać i, choć to nie była pora na połów, zgodnie z poleceniem Jezusa jeszcze raz wypłynąć na głębię. Zrezygnował z dobrze mu znanych strategii rybaków i zaczął polegać na nowości Jezusa. „Tak samo jest z nami: jeśli przyjmiemy Pana do naszej łodzi, możemy wypłynąć na głębię” – mówił Franciszek.
Papież – wypłyńmy z Jezusem na głębię
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.