Z inicjatywy prefekta Kongregacji ds. Biskupów odbędzie się w Watykanie międzynarodowe sympozjum o kapłaństwie. Obrady otworzy sam Papież w czwartek 17 lutego. Jak podkreśla kard. Marc Ouellet, chodzi tu przede wszystkim o dobre rozróżnienie między powszechnym kapłaństwem wszystkim ochrzczonych, a kapłaństwem, które jest posługą diakonów, księży i biskupów. Wskazuje on na znaczenie kapłaństwa kobiet, ale nie jako posługi, lecz w ramach misji, którą mają wszyscy chrześcijanie.
Kanadyjski kardynał wyjaśnił znacznie watykańskiego sympozjum w wywiadzie dla telewizji KTO. Podkreślił, że wpisuje się ono w trwający obecnie proces synodalny.
„Papież chce rozbudzić zaangażowanie całego Ludu Bożego, mając na względzie wzmocnienie jedności i misji Kościoła. Sympozjum wpisuje się w te starania, aby pomóc Ludowi Bożemu, by mógł on odkryć, że jest ludem kapłańskim, jak mówi Pismo Święte. A zatem ma być mediatorem w świecie. Jego rola polega na przekazaniu światu Ewangelii. Sympozjum zajmie się tym właśnie kapłaństwem wynikającym ze chrztu, z wiary. Polega ono na świadectwie i głoszeniu Ewangelii.“
Kard. Ouellet podkreśla, że Kościół musi dziś odkryć różnorodność i harmonię różnych powołań. Od tego zależy jego misja w świecie.
Watykańskie sympozjum o kapłaństwie odbędzie się w od 17 do 19 lutego. Poszczególnym sesjom będą przewodniczyć prefekci głównych dykasterii Kurii Rzymskiej. Szczegółowe informacje na temat programu i udziału w sympozjum można znaleźć na stornie: https://communio-vocation.com
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.