Ostatni etap konkursu rozstrzygnięty
Książka dziennikarza KAI Tomasza Królaka „1001 rzeczy, które warto wiedzieć o Janie Pawle II”, opublikowana przez Krakowskie Wydawnictwo M to prawdziwy portret Karola Wojtyły, sporządzony z barwnej mozaiki faktów, anegdot, cytatów i opinii. Czytelnik znajdzie tu wydarzenia znane ale i takie, które będą dla niego nowością; informacje poważne, czasami wręcz dramatyczne, kiedy indziej zaś zabawne czy nawet śmieszne. Karol Wojtyła opisywany jest tu bowiem także od zwyczajnej, „ludzkiej” strony.
Książka ukazuje Karola Wojtyłę począwszy od lat wczesnego dzieciństwa w Wadowicach, poprzez wiek młodzieńczy i dokonany w warunkach wojny wybór drogi życiowej, lata kapłańskie, biskupie, kardynalskie aż do ostatnich chwil długiego pontyfikatu papieża Wojtyły – Jana Pawła II.
Czytelnik znajdzie tu m.in. masę kluczowych danych o najważniejszych wątkach pontyfikatu Jana Pawła II a dzięki temu – bogatą panoramę tematów i problemów Kościoła w Polsce, Europie i na świecie na przełomie XX i XXI w.
Wśród głównych bloków tematycznych, ukazujących różne dziedziny życia, działalności i nauczania Karola Wojtyły – Jana Pawła II, są m.in. „Miłość, seksualność, rodzina”, „Cierpienie”, „Ojczyzna”, „Twórca, autor, myśliciel”, „Inne religie”, „Zwyczajny biskup, zwyczajny papież”, „Na wakacjach”, „Słynne dzieła”, „W testamencie..”.
„1001 rzeczy...” stara się ukazać najważniejsze (co nie znaczy, że wyłącznie najbardziej znane i „oficjalne”) wydarzenie z całego życia Karola Wojtyły opisując je poprzez fakty, wypowiedzi o charakterze autobiograficznym, opinie tych, którzy znali go najbliżej, głosy światowych mediów oraz wielu osobistości Kościoła, polityki, kultury.
Czerpiąc z wielu najważniejszych dzieł o Janie Pawle II, nauczania papieża, oraz własnych prac, autor stara się ukazać żywy, konkretny obraz człowieka, Karola Wojtyły – jednej z najwybitniejszych a zarazem najbardziej fascynujących osobowości w dziejach chrześcijaństwa.
Patronatem medialnym publikację objął m.in portal Wiara.pl i tygodnik Gość Niedzielny
Można ją będzie wygrać w konkursie Serwisu Papieskiego portalu WIARA.PL
Pierwsze pytanie konkursowe brzmiało:
To była jedyna taka Msza pod przewodnictwem Ojca Świętego w dziejach papiestwa. Podczas tej Eucharystii Pierwszą Komunię Świętą przyjęło półtora tysiąca dzieci - 100 z nich z rąk papieża. Kiedy (data) i w jakim mieście odprawiona została ta Msza?
Odpoowiedź:
Eucharystia została odprawiona w Łodzi 13 czerwca 1987 roku
Nagrodę za pierwszy etap otrzymuje Dorota Skrobska
Pytanie drugie:
Kiedy rozpoczął się w archidiecezji krakowskiej etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II i kto stał na czele Trybunału Rogatoryjnego?
Odpowiedź:
Ten etap procesu rozpoczął się 4 listopada 2005 roku, a na czele Trybunału Rogatoryjnego stanął bp Tadeusz Pieronek
Nagrodę za ten etap otrzymuje Monika Wińkowska
Pytanie trzecie:
Jak nazywał się kardynał, który 16 października 1978 roku ogłosił radosne "Habemus papam"?
Odpowiedź: Kard. Pericle Felici
Nagrodę otrzymuje Agata Gąsior
Pytanie czwarte:
Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który przekroczył próg synagogi. Gdzie i kiedy(proszę podać dokładną datę) miało miejsce to wydarzenie?
Odpowiedź:
Wydarzenie to miało miejsce w Rzymie 13 kwietnia 1986 roku.
Nagrodę otrzymuje: Michał Rarus
Gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!!!
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.