Co Ty wiesz o Janie Pawle II?

Ostatni etap konkursu rozstrzygnięty

Książka dziennikarza KAI Tomasza Królaka „1001 rzeczy, które warto wiedzieć o Janie Pawle II”, opublikowana przez Krakowskie Wydawnictwo M to prawdziwy portret Karola Wojtyły, sporządzony z barwnej mozaiki faktów, anegdot, cytatów i opinii. Czytelnik znajdzie tu wydarzenia znane ale i takie, które będą dla niego nowością; informacje poważne, czasami wręcz dramatyczne, kiedy indziej zaś zabawne czy nawet śmieszne. Karol Wojtyła opisywany jest tu bowiem także od zwyczajnej, „ludzkiej” strony.

Wydawnictwo M Rozmowa z autorem książki Tomaszem Królakiem

Książka ukazuje Karola Wojtyłę począwszy od lat wczesnego dzieciństwa w Wadowicach, poprzez wiek młodzieńczy i dokonany w warunkach wojny wybór drogi życiowej, lata kapłańskie, biskupie, kardynalskie aż do ostatnich chwil długiego pontyfikatu papieża Wojtyły – Jana Pawła II.

Czytelnik znajdzie tu m.in. masę kluczowych danych o najważniejszych wątkach pontyfikatu Jana Pawła II a dzięki temu – bogatą panoramę tematów i problemów Kościoła w Polsce, Europie i na świecie na przełomie XX i XXI w.

Wśród głównych bloków tematycznych, ukazujących różne dziedziny życia, działalności i nauczania Karola Wojtyły – Jana Pawła II, są m.in. „Miłość, seksualność, rodzina”, „Cierpienie”, „Ojczyzna”, „Twórca, autor, myśliciel”, „Inne religie”, „Zwyczajny biskup, zwyczajny papież”, „Na wakacjach”, „Słynne dzieła”, „W testamencie..”.

„1001 rzeczy...” stara się ukazać najważniejsze (co nie znaczy, że wyłącznie najbardziej znane i „oficjalne”) wydarzenie z całego życia Karola Wojtyły opisując je poprzez fakty, wypowiedzi o charakterze autobiograficznym, opinie tych, którzy znali go najbliżej, głosy światowych mediów oraz wielu osobistości Kościoła, polityki, kultury.

Czerpiąc z wielu najważniejszych dzieł o Janie Pawle II, nauczania papieża, oraz własnych prac, autor stara się ukazać żywy, konkretny obraz człowieka, Karola Wojtyły – jednej z najwybitniejszych a zarazem najbardziej fascynujących osobowości w dziejach chrześcijaństwa.

Patronatem medialnym publikację objął m.in portal Wiara.pl i tygodnik Gość Niedzielny

Można ją będzie wygrać w konkursie Serwisu Papieskiego portalu WIARA.PL

 

Pierwsze pytanie konkursowe brzmiało:

To była jedyna taka Msza pod przewodnictwem Ojca Świętego w dziejach papiestwa. Podczas tej Eucharystii Pierwszą Komunię Świętą przyjęło półtora tysiąca dzieci - 100 z nich z rąk papieża. Kiedy (data) i w jakim mieście odprawiona została ta Msza?

Odpoowiedź:

Eucharystia została odprawiona w Łodzi 13 czerwca 1987 roku

Nagrodę za pierwszy etap otrzymuje Dorota Skrobska

Pytanie drugie:

Kiedy rozpoczął się w archidiecezji krakowskiej etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II i kto stał na czele Trybunału Rogatoryjnego?

Odpowiedź:

Ten etap procesu rozpoczął się 4 listopada 2005 roku, a na czele Trybunału Rogatoryjnego stanął bp Tadeusz Pieronek

Nagrodę za ten etap otrzymuje Monika Wińkowska

Pytanie trzecie:

Jak nazywał się kardynał, który 16 października 1978 roku ogłosił radosne "Habemus papam"?

 

Odpowiedź: Kard. Pericle Felici

Nagrodę otrzymuje Agata Gąsior

 

Pytanie czwarte:

Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który przekroczył próg synagogi. Gdzie i kiedy(proszę podać dokładną datę) miało miejsce to wydarzenie?

Odpowiedź:

Wydarzenie to miało miejsce w Rzymie 13 kwietnia 1986 roku.

Nagrodę otrzymuje: Michał Rarus

Gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!!!

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.