Encyklika „Veritatis splendor” – „Blask prawdy” została ogłoszona 6 sierpnia 1993 r., w Przemienienie Pańskie.
Na ścieżkach myśli Jana Pawła II to cykl podcastów zrealizowanych przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Wśród ważnych owoców pontyfikatu Jana Pawła II jest aż 14 encyklik - jednych z najważniejszych papieskich dokumentów. Są to publikacje najwyższe nie tylko rangą, ale także poruszające najistotniejsze zagadnienia. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II prezentuje je w nowej formie.
Odcinek 9: Veritatis splendor
Encyklika „Veritatis splendor” – „Blask prawdy” została ogłoszona 6 sierpnia 1993 r., w Przemienienie Pańskie. Data ta nie jest przypadkowa – Ojciec Święty daje w niej klucz do odczytania treści i sensu encykliki: Chrystus ukazując swą Boską naturę na górze Tabor, objawia uczniom prawdę o sobie. Papież wskazuje, że jedynie w świetle relacji z Chrystusem człowiek może odkryć kim naprawdę jest, a dzięki temu realizować swoje powołanie w świecie.
„Blask prawdy” stanowi odpowiedź na niepokój moralny, dotykający współczesnego człowieka. Według Papieża myślenie nowożytne zastąpiło prawdę wolnością – uznając ją za wartość nadrzędną. To ona zaczęła kreować rzeczywistość. W wyniku tego zatarta została granica miedzy dobrem i złem, a prawda została uznana za narzędzie opresji i przemocy. Takie przewartościowanie wszelkich wartości w konsekwencji prowadzić musi do nihilizmu i upadku kultury.
Uzdrowienie tej sytuacji może przynieść jedynie zrozumienie Prawdy. Tą Prawdą jest Chrystus – Pan nieustannie gotów przyjmować człowieka z jego pytaniami i wątpliwościami, i wskazywać mu właściwy kierunek, Drogę, którą jest On sam. W tym kontekście pojmowanie Prawdy nabiera zupełnie nowego charakteru. Przestaje być abstrakcyjnym pojęciem, hasłem, ideą, ale Żywą Osobą – Jezusem Chrystusem. Ojciec Święty wyraża zachwyt nad Jego mocą, w której blasku możemy żyć dobrze i szczęśliwie.
Odcinki podcastów będą miały swoją premierę w każdy piątek, poczynając od 10 września, o godzinie 19.00 na stronie internetowej Muzeum, profilu Facebook i YouTube. Materiał dostępny będzie również na platformach Spotify oraz Google Podcasts Podcasty udostępnimy również na naszych stronach gosc.pl, radioem.pl i wiara.pl.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.