Ecclesia de Eucharistia

17 kwietnia 2003 roku ukazała się ostatnia encyklika Jana Pawła II pt. „Ecclesia de Eucharistia”. Papież porusza w niej chyba najistotniejszy aspekt życia chrześcijańskiego – rolę Eucharystii.

Na ścieżkach myśli Jana Pawła II to cykl podcastów zrealizowanych przez  ​Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Wśród ważnych owoców pontyfikatu Jana Pawła II jest aż 14 encyklik - jednych z najważniejszych papieskich dokumentów. Są to publikacje najwyższe nie tylko rangą, ale także poruszające najistotniejsze zagadnienia. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II prezentuje je w nowej formie.

Odcinek 14: Ecclesia de Eucharistia

17 kwietnia 2003 roku ukazała się ostatnia encyklika Jana Pawła II pt. „Ecclesia de Eucharistia”. Papież porusza w niej chyba najistotniejszy aspekt życia chrześcijańskiego – rolę Eucharystii. Wychodząc od osobistego doświadczenia celebrowania Świętej Liturgii w Wieczerniku, wskazuje na jej ogromne znaczenie i podstawowy wymiar życia kapłańskiego. Podkreśla ogrom miłości Syna Bożego, który dając swoje Ciało jako pokarm, przybliżył się najbardziej jak to możliwe do człowieka, tak bardzo że „zatrzymał się krok od nicości”.

Papież wskazuje na nierozerwalny związek Kościoła z Eucharystią. To ona jest „źródłem i zarazem szczytem całego [jego] życia”. Uczestnicząc w tym Darze każdy chrześcijanin ma udział w życiu Trójcy, upodabniając się do Niej. Już św. Augustyn zwrócił uwagę na niezwykłą cechę Eucharystii: w przeciwieństwie do zwykłego pokarmu, który jest trawiony przez organizm, to Ona „trawi” tego, kto ją spożywa i przemienia w siebie – Ciało Chrystusa.

Ojciec Święty zwraca wreszcie uwagę na umocnienie jakie daje Eucharystia. Udział w tym Sakramencie nie tylko uzdalnia, ale też zobowiązuje do głoszenia Chrystusa w świecie. Życie każdego wierzącego, karmiącego się Chlebem eucharystycznym, winno być obrazem życia Jezusa, który prowadzi do Ojca.

Odcinki podcastów będą miały swoją premierę w każdy piątek, poczynając od 10 września, o godzinie 19.00 na stronie internetowej Muzeum, profilu Facebook i YouTube. Materiał dostępny będzie również na platformach Spotify oraz Google Podcasts Podcasty udostępnimy również na naszych stronach gosc.pl, radioem.pl i wiara.pl.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg