Kolejny wykład z serii "JP2 Lectures" – Jean Luc-Marion. Fenomenologiczna otwartość Objawienia

Co dla człowieka oznacza doświadczenie Objawienia? Czy towarzysząca mu miłość i wiara mogą otworzyć go na poznanie Boga? I czym właściwie owo poznanie mogłoby być?

Czy tajemnica to rzeczywistość, do której nie mamy dostępu czy raczej fenomen otwierający nas na nowe sposoby rozumienia? To tylko część pytań, które podejmie w trakcie swojego wystąpienia wybitny teolog katolicki, prof. Jean-Luc Marion podczas kolejnego wykładu z serii „JP2 Studies” Instytutu Kultury św. Jana Pawła II pod tytułem: „Fenomenologiczna otwartość Objawienia”. Wykład rozpocznie się o godzinie 16:30 (CET) w Auli Minor na uniwersytecie Angelicum i będzie transmitowany na żywo na kanale YouTube i FB. Rejestrować można się TUTAJ

Prof. Jean-Luc Marion – urodził się 3 lipca 1946 w Meudon we Francji. Jest historykiem filozofii, fenomenologiem i teologiem rzymskokatolickim. Obejmował katedry zarówno na Sorbonie, jak i na Uniwersytecie w Chicago. Został nagrodzony Grand Prix du Philosophie de l'Académie Française w 1992 r., Nagrodą Karla Jaspersa w 2008 r., a także Nagrodą Ratzingera w 2020 r. Jean-Luc Marion jest byłym uczniem Jacquesa Derridy, swoją myśl filozoficzną opiera na teologii patrystycznej i mistycznej, fenomenologii i filozofii współczesnej. W listopadzie 2008 r. został mianowany Członkiem Akademii Francuskiej, gdzie objął miejsce numer 4, wcześniej zajmowane przez nieżyjący już kardynała Jean-Marie Lustiger'a. Wśród jego wielu książek znajdują się takie pozycje, jak Idol i dystans (1977), Bóg bez bycia (1991) czy Będąc danym. Esej z fenomenologii donacji (1997).

***

Comiesięczne otwarte wykłady Janopawłowe wygłaszane przez uczonych z całego świata są organizowane przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na wydziale Filozofii na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie, Rzymskiej Alma Mater Karola Wojtyły.

W ramach tegorocznego cyklu swoje wykłady wygłoszą: Lord John Alderdice, Jean-Luc Marion, George Weigel, Andrea Riccardi, John Milbank, Carl A. Anderson, Ewa Thompson, Bishop Robert Barron, and Stanisław Grygiel.

***

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, a więc np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy.

Fundacja Świętego Mikołaja jest współorganizatorem Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II – instytucji finansowanej ze środków prywatnych darczyńców z Polski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg