Papież Franciszek zachęcił Polaków, by inspirując się wzorem świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, byli "zwiastunami łaski i miłosierdzia" Boga. Podczas audiencji generalnej w środę mówił, że moc Bożej łaski należy łączyć z uczynkami miłosierdzia.
Zwracając się do Polaków uczestniczących w audiencji w watykańskiej Auli Pawła VI, papież nawiązał do środowej uroczystości trzech Archaniołów.
"Drodzy bracia i siostry, dziś zainspirowani wspomnieniem liturgicznym w sposób szczególny zawierzamy siebie opiece świętych Archaniołów; Michała, który walczy z szatanem i złymi duchami, Gabriela, który przynosi dobrą nowinę Pana i Rafała, który uzdrawia i towarzyszy w poszukiwaniu dobra" - powiedział.
"Z ich pomocą wy także bądźcie zwiastunami łaski i miłosierdzia Pana" - dodał Franciszek.
W katechezie poświęconej Listowi Świętego Pawła do Galatów papież poruszył temat usprawiedliwienia, które - jak wskazał - "pochodzi z wiary w Chrystusa". Zaznaczył, że według świętego Pawła usprawiedliwienie jest "wynikiem miłosierdzia Bożego, które ofiaruje przebaczenie".
"To prawda, mamy nasze osobiste grzechy, ale u podstaw nie jesteśmy potępieni, jesteśmy sprawiedliwi, pozwólcie, że użyję tego słowa - jesteśmy święci" - mówił.
"To nie my za sprawą naszych wysiłków stajemy się sprawiedliwi, ale to Chrystus ze swoją łaską czyni nas nimi" - wyjaśnił Franciszek. Stwierdził również: "Dla naszego życia duchowego niezbędne jest przestrzeganie przekazań, ale także w tym nie możemy liczyć na nasze siły. Zasadnicze znaczenie ma łaska Boża, którą otrzymujemy w Chrystusie".
Papież wskazał też, że wiara bez dzieł miłosierdzia jest martwa. Dlatego - powiedział - konieczne jest okazywanie miłości bliźniemu.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.