Ekologia integralna Papieża Franciszka sposobem na walkę z głodem

W związku ze zbliżającym się Szczytem Systemów Żywnościowych ONZ, który odbędzie się w Rzymie, Watykan zorganizował serie webinariów poświęconych bezpieczeństwu żywnościowemu zainspirowanych papieską encykliką społeczną Laudato si'.

„Ich celem jest pokazanie, w jaki sposób ekologia integralna, proponowana przez Papieża Franciszka, może wspomóc wysiłki podejmowane przez rządy i organizacje na całym świecie w walce z głodem i niedożywieniem” – czytamy w komunikacie biura prasowego Stolicy Apostolskiej.

Pierwsza część spotkania, która miała miejsce w połowie maja, poświęcona była kobietom, społecznościom tubylczym oraz ludziom żyjącym w trudnej sytuacji, np. drobnym rolnikom. Rozmawiano o tym, jak skorzystać z ich doświadczeń i dotrzeć do nich z informacjami o globalnych planach i działaniach. Drugie webinarium podkreśliło znaczenie godnej pracy, finansów i innowacji w procesie odbudowy zrównoważonych systemów żywnościowych, szczególnie w świecie postcovidowym.

Ostatnie spotkanie odbędzie się 31 maja i dotyczyć będzie różnych rozwiązań światowych konfliktów żywnościowych oraz tego, w jaki sposób Kościół może najlepiej przyczynić się do rozwiązania problemu głodu na świecie. Wyniki cyklu webinariów zostaną udostępnione uczestnikom Szczytu Systemów Żywnościowych ONZ.

Celem zaplanowanego na lipiec szczytu jest zapoczątkowanie nowych inicjatyw, które pozwolą na osiągnięcie postępu w realizacji wszystkich 17 celów zrównoważonego rozwoju. „Szczyt ma obudzić świat zwracając uwagę na fakt, że wszyscy musimy współpracować nad zmianą sposobu produkcji i konsumpcji żywności, tak aby zagwarantować potrzebującym pokarm bezpieczny, o odpowiednich wartościach odżywczych i przystępny cenowo” – czytamy na stronie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Polska dołączyła do zespołu realizującego działania w ramach ścieżki zatytułowanej: „Zapewnienie wszystkim dostępu do bezpiecznej i odżywczej żywności”, w ramach której uczestnicy pracują nad obszarami dotyczącymi: promocji zabezpieczenia odpowiedniej ilości żywności, poprawy dostępu do żywności o odpowiedniej wartości odżywczej oraz produkcji bezpiecznej żywności.

Prawie 700 mln osób na świecie cierpi głód, najwięcej z nich mieszka w Azji i w Afryce, następnie w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Spośród nich aż 34 mln ludzi jest na skraju śmierci głodowej. Konflikty zbrojne, kryzys klimatyczny, nierówności i pandemia doprowadzają do kolejnych klęsk głodowych – wynika z listu otwartego skierowanego do wszystkich rządów przez ponad 200 organizacji pomocowych walczących z niedożywieniem na świecie.

„W krajach takich jak Jemen, Afganistan, Etiopia, Sudan Południowy, Burkina Faso, Kongo, Honduras, Wenezuela, Nigeria i Haiti, pracownicy organizacji pomocowych pracują niestrudzenie, aby ratować ludzi każdego dnia” – czytamy w liście. „Ci ludzie nie głodują, oni są głodzeni. Są pozbawieni możliwości zarabiania na życie. Najbardziej cierpią kobiety i dziewczęta” – podkreślają sygnatariusze.

W lutym agencje ONZ zwróciły się o dodatkowe 5,5 miliarda dolarów na dożywianie najbardziej potrzebujących. „Suma ta jest mniej więcej równa jednemu dniu światowych wydatków na cele wojskowe” – napisały w liście agencje pomocowe. Problem spotęgowała pandemia Covid-19, choć liczba głodujących na świecie rośnie od 2014 r., w ciągu ostatnich pięciu lat zwiększyła się o ponad 60 mln ludzi. Z danych UNICEF-u

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama