Starsi na całym świecie zapłacili najwyższą cenę w pierwszym roku trwania pandemii. To przede wszystkim domy dla seniorów stały się ogniskami Covid-19. Osoby w podeszłym wieku, już wcześniej doświadczone poprzez różne choroby, często umierały w samotności, w oddaleniu od najbliższych, zamknięte w swoich pokojach, zdezorientowane, pozbawione czułości z strony rodziny.
Od samego początku pandemii Papież Franciszek pamiętał o seniorach i wspominał o nich często podczas Mszy w Domu św. Marty. Modlił się, aby Pan był blisko dziadków i babć oraz dodawał im sił. Oni przecież przekazali młodszym pokoleniom: życie, mądrość i historię.
Papież – niech Pan Będzie blisko osób starszych
W samych Włoszech, ponad 50 proc. zmarłych z powodu Covid-19 stanowili mieszkańcy domów dla osób starszych. Często obsługa tych placówek stanowiła dla nich jedynych bliskich, namiastkę rodziny – dzieci oraz wnuków – jedyne osoby, które mogły ich przytulić bez niebezpieczeństwa zarażenia. Swoje roczne doświadczenia pracy w jednym z domów dla seniorów wspomina Barbara Begnini z fundacji RSA Vaglietti-Corsini ONULUS z ośrodka w Cologno, w prowincji Bergamo.
Barbara Begnini – wzrosło poczucie wspólnoty
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.