Franciszek jedzie nieść radość i pocieszenie. Chrześcijanom i przedstawicielom innych religii.
Trwają ostatnie przygotowania do podróży apostolskiej Papieża Franciszka do Iraku, która odbędzie się na początku marca. Ojciec Święty uda się do kraju zranionego wojną i przemocą, gdzie spotka się z mniejszością chrześcijańską i przedstawicielami innych religii.
Zdaniem kard. Leonardo Sandriego, wizyta Franciszka jest przejściem od słów o braterstwie wyrażonych w dokumencie z Abu Zabi i w encyklice „Fratelli tutti” do czynów i znaków pojednania. „Papież chce pocieszyć Irakijczyków, zwłaszcza lokalny Kościół, ale jego celem jest też pokazanie całemu światu, że możliwe jest braterstwo chrześcijan i muzułmanów” – uważa prefekt Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich.
„Myślę, że jest to konkretny krok od słów do czynów. Krok, który będzie jeszcze bardziej realistyczny, jeśli Papież uda się zaraz potem do Libanu, kraju, który został określony przez Jana Pawła II jako «kraj przesłania» lub przez Benedykta XVI jako «kraj laboratorium». Te określenia wzięły się stąd, że Liban jest żywym dowodem na możliwość pokojowej koegzystencji chrześcijan i muzułmanów. To bardzo ważne, żeby teorie o budowaniu braterskiego świata nie pozostawały tylko na papierze, ale były realizowane w konkretnym życiu ludzi i społeczeństw – powiedział papieskiej rozgłośni kard. Leonardo Sandri. – Liban pokazuje całemu światu, że jest taki kraj, w którym chrześcijanie są mniejszością i żyją w pokoju z tymi, którzy stanowią większość, czyli z muzułmanami. Współistnieją z nimi w klimacie szacunku, ale nie zapominają o własnej tożsamości i są pełnoprawnymi obywatelami. Ze względu na to, że są mniejszością, wcale nie doświadczają mniejszego szacunku czy ograniczonych możliwości włączania się w życie społeczne kraju.“
Środa jest szóstym dniem pobytu 88-letniego Franciszka w Poliklinice Gemelli.
Franciszek jest jednak w dobrym nastroju – stwierdza Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Papież zmaga się z polimikrobiologiczną infekcją dróg oddechowych.
Poprawa zdrowia, ale papież nie poprowadził niedzielnej modlitwy Anioł Pański.
Trzeba zakończyć tę wojnę - mówił też o sytuacji na Ukrainie.