Wiele biedniejszych krajów nie ma dostępu do szczepionki na koronawirusa nie dlatego, że brak im odpowiednich warunków do jej produkcji, ale ze względu na chroniące jej formułę prawo patentowe. „Rozwiązaniem jest poluzowanie tych przepisów” – uważa prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Kard. Peter Turkson zaapelował do międzynarodowych organów o zajęcie się tą sprawą.
Niepokoi go także jakość dostępnych szczepionek. Coraz większa liczba chorych otrzymuje produkty pochodzące z Chin, Rosji i Indii, które budzą wątpliwości, co do ich skuteczności i bezpieczeństwa. „Aby rozwiązać te problemy wystarczy produkować szczepionkę na miejscu, bez korzystania z drogich patentów czy zamawiania produktów z wątpliwych źródeł” – uważa kard. Turkson.
Są leki, które pomagają walczyć z wirusem, szczepionka to nie wszystko
Watykańska komisja zajmująca się pandemią Covid-19, prowadzona przez kardynała Petera Turksona, z niepokojem przygląda się także wpływowi, jaki pandemia wywiera na zdrowie psychiczne ludzi. Jak pokazują statystyki, ciągłe przebywanie razem na małej przestrzeni często przekładało się w czasie pandemii na agresję i inne formy przemocy. W ramach prac Dykasterii powstał dokument, który koncentruje się na problemie wspólnego zamknięcia w czasie lockdownu. „Jego celem jest dodanie otuchy tym, którzy cierpią psychicznie z powodu zamknięcia i tym, którzy się nimi opiekują” – powiedział kard. Turkson.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.